Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Narode evo i ovde da postavim i pitanje i ako neko ima kakav savet dobro bi mi došao!


Naime devojka ima Smart 1100 paket,stiže pismo od Vip-a gde kažu da usled povećanja cena..bla,bla,bla moraju da povećaju cenu pretplate za 8%.I u skladu sa tim ako se ne slažem da mogu podneti zahtev za prevremeno raskidanje ugovora.

I tako odemo juče sa idejom da raskinemo ugovor i pređemo kod nekog drugog,kad čovečuljak za pultom kaže: O pa vi ne možete da prenesete broj!Zato što raskidate ugovor,a nije istekla ugovorna obaveza!Možete samo da raskinete ugovor i da pređete na prepaid...u suprotnom se gasi broj.

Ja uljudno zamolim da provere tačnost tog uslova i čovek reče kao evo rečeno mi je da će vam se neko javiti u roku od 24h...naravno niko se nije javio nego su poslali SMS da je JA njima javim!U međuvremenu podneo sam zahtev za prenos broja u Telenor gde su se ljudi nasmejali na poslovanje Vip-a i objasnili mi da oni imaju vrlo poseban način poslovanja koji je totalno drugačiji od Telenora i MTS-a...

Shodno tome jave mi iz Telenora da Vip pravi problem i neće da da dozvolu za prenos broja,naravno iz Vip-a ništa.Opet odemo lepo i uljudno u KS i ovog puta zatražim da se raskine ugovor,ugasi broj i pri tom kažem da želim da platim svoja dugovanja.
Onaj mali smr..da na pultu kaže naravno,nema problema...sve sa ćutnjom da mojoj devojci da potpiše ugovor bez reči i pitanja.

U toku potpisivanja primetimo neku kao rečenicu 3 meseca,30 dana itd...Kad smo malo bolje pročitali radilo se o sledećem: Daju nam da raskinemo ugovor ali taj raskid ne znači da smo oslobođeni od plaćanja mesečne pretplate koja je bila prilikom zaključenja ugovora(ugovor koji se poništava).To znaači da sam u obavezi po njima da plaćam do juna meseca mesečnu pretplatu a da neću moći da koristim tu pretplatu pošto ću biti preepaid!

I da,najbolja stvar! ako ne potpišem novi ugovor sa njima na tu pretplatu koja je sad ide +8% što iznosi do kraja obaveze oko 1800din! :O tako da ako želim da se rastosiljam stoke moram em da čekam da se završi stari ugovor em da im platim penale koje su oni jednostrano uveli!Inače ako se potpiše novi ugovor obavezan sam opet 2god da ostanem kod njih!

Sad mi nije jasno kako mogu da ponište ugovor a da nastave da naplaćuju uslugu?Pošto nisu dva odvojena ugovora sačinjena već jedan.Prosto su napravili takvu stvar da automatski daju mogućnost za raskidanjem pri čemu naglašavaju da nema penala a traže da se otplate sve ugovorne obaveze raskinutog ugovora.
Nisu ni ostali ništa bolji, svi kradu šta se krasti može. Ja sam imao takve bitke i sa Telenorom, ukinuli najmanji paket, počeli da naplaćuju duplo skuplji i to bez obaveštenja, samo se pojavio novi račun, kažu postavili su to obaveštenje na njihovom portalu. Sve to sa ugovorom "bez ugovorne obaveze" koji nisu hteli da raskinu. Pre mesec dana mi stiže račun sa ekstra 750 dinara za internet iako moj telefon Sony Ericsn 810i i nema šansu za to. Tek kada sam se pobunio i posle nekoliko nedelja "svađe" sa njima dadoše mi ugovor na 2 godine za 300 din. mesečno zbog toga što sam već 9 ili 10 godina njihova mušterija, što u prepaid, što u postpaid i isključili mogućnost interneta (nisam ni znao da to može, nigde ne piše to).
 
Evo da vam ja ispricam nesto... digao sam ruke i nema mi pomoci, ali mozda bude poucno... ako nista kad vidite kolko ce meni da otmu iz dzepa manje ce da vas boli kad vas zezaju za par hiljada...

Prodao sam stan 2007. godine. Nisam znao da treba da odjavim informatiku (komunalije) i struju, vec sam smatrao da to treba kupac da uradi, tj da prijavi sebe, jer su meni tako rekli kad sam kupio drugi stan (sto sam i uradio za novi stan).

Stiglo mi pre dve nedelje da treba da platim 25k za komunalije za 7 i 8 2013 + 12k5 za uslugu sudskog uterivaca dugova...

da ne duzim - bez obzira sto nisam vise vlasnik stana, niti zivim tamo, mogu da budem korisnik i informatika me smatra za korisnika dogod im se ja ne odjavim ili se novi vlasnik ne prijavi. Dzaba sto sam odneo ugovor iz 2007, odjavili su me od marta ove godine, ali me za proslu godinu i dalje terete, a uterivac nema blagu nameru da vija novog vlasnika. To sto sam ja smatrao da oni njega treba dodatno da vijaju/kazne sto nije prijavio na sebe stan, naravno nema nista...

Od novog vlasnika (koji sad izgleda izdaje taj stan), sam prvo dobio obecanje da ce platiti, a onda mi je rekao da su mu bivsi podstanari rekli da su oni to platili?! time me je skinuo totalno (opasan je advokat i zna da mu pravno slabo sta mogu), a ocito nema moralni problem sa time da mi izbije iz dzepa 350e ili prosto nece da proverava dal su ovi platili ili nisu (a nisu), niti hoce da mi da njihov kontakt...
rezultat, mogu da platim na 2-3 rate i to treba da zahvalim uterivacima. Videcu jos dal ce ovo da mi se vidi u kreditnom birou...

da stvar bude tuznija, za moj stan ja sam uvek u pretplati i imam tzv "zlatnu kuglicu", pa sam pre 2 godine cak dobio jedan racun free...

Oticiciu u Eps da vidim kakva je tamo situacija da me ne snadje jos nesto slicno (mada struju lepo iseku, pa to neko mora da plati)... a vi ostali pamet u glavu i ako prodate, zamenite itd stan - odmah trk u informatiku, eps i poresku (to je moj stric valjda odradio) i prijavite promenu.

krenulo me ;) prvo carina na decje sediste, sad ovo...
 
Polako, nemoj se opterecivati odmah, potrazivanja tog tipa zastarevaju za godinu dana. Bitno je da ti nije nista stiglo od suda, a ti "uterivaci dugova" nisu sudski izvrsitelji, koji bi ti vec blokirali racun i skinuli novac, vec samo agencija za uterivanje dugova.
 
Tacno tako te uterivace dugova ne pustaj unutra cak njim ni vrata ne otvaraj, a ako te uznemiravaju zovi komunalnu ili policiju i prijavi ih... a ako ti pukne film ne bi bilo lose neko malo da ih i vaspita :)
Slucajno sam imao kontakta sa ljudima koji uvek rade profitabilne poslove i cujem da su se za otkup dugova i otimacinu bas zagrejali znaci rupa za bandite... tako da ih treba olesiti jer ti isti su dno dna drustva uvek bili i bice
 
Mislim da se ovde radi o sudskim izvršiteljima koji su legalni i koji u stan ulaze uz asistenciju policije ako je potrebno.
 
tako je, sudski izvrsitelji su u pitanju... Nece prinudno izvrsiti naplatu dogod im ja sam platim
 
Ako su sudski izvrsitelji, onda se prosetaj do neke advokatske kancelarije koja se bavi time, pa ces dobiti najbolji savet da li ima pravnog leka i da li je nastupila zastarelost. Neznanje, promena adrese i ostali faktori nazalost nisu faktori koji mogu biti od pomoci.
 
I za to ima leka, sve zavisno sta sve imas u stanu... uglavnom se 98% regularnih stvari tretira kao primarna potreba i ne fenduje se...... inace cudi me da te zastarevanje nije zahvatilo, mada sad sa sudskom presudom neznam kad to zastareva jer se drukcije tretira

Ova drzava je alava sa prokleto lopovskim sluzbenicima, i *****i je tu jasno ko treba da plati, tako da vidi detaljno zakon i ti budi bezobrazan sto da pustis da te bagra pljacka
 
Mislim da se ovde radi o sudskim izvršiteljima koji su legalni i koji u stan ulaze uz asistenciju policije ako je potrebno.

tako je, sudski izvrsitelji su u pitanju... Nece prinudno izvrsiti naplatu dogod im ja sam platim

Ako su sudski izvrsitelji, onda se prosetaj do neke advokatske kancelarije koja se bavi time, pa ces dobiti najbolji savet da li ima pravnog leka i da li je nastupila zastarelost. Neznanje, promena adrese i ostali faktori nazalost nisu faktori koji mogu biti od pomoci.

Nisu sudski izvrsitelj.
Vec samo IZVRSITELJ.

Ogrmona je razlika
 
Poslednja izmena:
da ne duzim - bez obzira sto nisam vise vlasnik stana, niti zivim tamo, mogu da budem korisnik i informatika me smatra za korisnika dogod im se ja ne odjavim ili se novi vlasnik ne prijavi. Dzaba sto sam odneo ugovor iz 2007, odjavili su me od marta ove godine, ali me za proslu godinu i dalje terete, a uterivac nema blagu nameru da vija novog vlasnika. To sto sam ja smatrao da oni njega treba dodatno da vijaju/kazne sto nije prijavio na sebe stan, naravno nema nista...
Imao si pravo prigovora kad ti je stigao zakljucak od privatnog izvrsitelja. Da si ulozio prigovor morali bi u parnici da dokazuju da si ti duznik te obaveze.

Nisu sudski izvrsitelj.
Vec samo IZVRSITELJ.

Ogrmona je razlika
Tacno je da nije sudski izvrsitelj, ali i izvrsitelj vrsi javna ovlascenja, a njegov rad kontrolisu ministarstvo i nadlezni sud. U konkretnom slucaju, da je duznik ulozio prigovor, o tom prigovoru bi odlucivao sud, a kasnije bi se verovatno i vodila pranica pred sudom. Da neko ne shvati da je izvrsitelj sam sebe proglasio uterivacem dugova. Izvrsitelje imenuje drzava, a oni rade po istom zakonu po kom radi sud.
 
Znam sta vrsi i koga imenuje ko ga kontrolise i sve ostalo , ali ne zove se ne sudski ni privatni vec samo izvrsitelj . To je bila poeta posta.

I za to ima leka, sve zavisno sta sve imas u stanu... uglavnom se 98% regularnih stvari tretira kao primarna potreba i ne fenduje se...... inace cudi me da te zastarevanje nije zahvatilo, mada sad sa sudskom presudom neznam kad to zastareva jer se drukcije tretira

Ova drzava je alava sa prokleto lopovskim sluzbenicima, i *****i je tu jasno ko treba da plati, tako da vidi detaljno zakon i ti budi bezobrazan sto da pustis da te bagra pljacka
O zastarelosti prati duznik, sud nikad nije pratio po sluzbenoj duznosti o zastarelosti niti ce ikad.
I ne postoji sudska presuda kod izvrsenja za komunalne usluge kao sto je informatika.
 
Poslednja izmena:
Imao si pravo prigovora kad ti je stigao zakljucak od privatnog izvrsitelja. Da si ulozio prigovor morali bi u parnici da dokazuju da si ti duznik te obaveze.

Znam da sam imao.
Napisao sam prigovor, ali su me ubedili da necu nista postici, osim dodatnih troskova i ko zna kakve parnice (kupac je zverka advokat i niko bas nije hteo da mu se zamera), a i stvarno sam ocekivao da ce covek da plati... Pa ga nisam predao Ispalio me je ko malog malog majmuna, a ja vise nemam ni pravo prigovora.
Na sajtu informatike lepo pise da sam odgovoran za troskove dok ne prijavim promenu
 
U parnicu bi uso sa Informatikom , ne sa trenutnim vlasnikom stana.
No zakon je to definisao kao sto pise i na sajtu, tako da jeste dzaba.
 
Pa plati i cuti sta da ti kazem.

Vidi se da si posten, a moram primetiti i malo lakoveran, da ne upotrebim rec naivan jer je preteska. Svoj si covek i sto bi se reklo profilisan, ali ne mozes bas dopustiti da te gaze kao otirac. Ovo kad kazes da su te ubedili da nista neces postici, verovatno ti ubedjivac nije adekvatan.

http://vukajlija.com/ubedjivac/47733

Nista drugo necu reci.
 
Zakon je takav .

Tako da ne pomaze vukaljija, samo ce placati troskove po prigovoru i parnicne troskove a kamata cu mu ici.
 
Poslednja izmena:
Gde u zakonu pise da je neko duzan da plati tudji dug? Zakon predvidja brojne mogucnosti za lice koje se nalazi u situaciji kao iz konkretnog primera, a prvi korak je prigovor i vodjenje parnice.
Jedna od opcija je da u parnici sa komunalnim preduzecem pozove trece lice da stupi u postupak, pa da se u slucaju nepovoljnog ishoda te parnice koristi intervencijskim dejstvom presude u parnici za naknadu stete protiv treceg lica.
 
NIje odjavio.
DOk sam radio u izvrsnom odeljenju prvog suda, video sam hiljade prigovora na edb i infostan ,@ nije moj stan prodao sam pre 20 godina@.
ZNas kolko su dobili parnicu ? 0( mozda par zbog izostanka)
U parnicu ulaze jer u izvrsnom postupku nema mesta odlucivanja materialno pravnim stvarima , inace bi se pelcerski takvi prigovori odbijali jos na drugostepenom IPV vecu.
Zakon je jasan. Nisi odjavio , ti se vodis kao vlasnik , ti placas.
No zalazimo suvise u off.
Ti posle u posebnom postupku tuzi za naknadu stete, noto nije tema ove price.
 
Poslednja izmena:
Koji zakon propisuje da ako se nisi odjavio duzan si da placas dug za struju koju je trosio neko drugi? Prva se ta komunalna preduzeca protive tako formalnom tumacenju ugovorne obaveze, obzirom da se dobar broj brojila i stanova vode na davno umrle i nisu prevedeni na naslednike, pa bi to znacilo da ne bi mogli da utuze potrazivanja za npr. struju koja se vodi na lice koje je umrlo pre 10 godina (smrcu se gasi ugovorna obaveza, a onaj ko je nastavio da trosi struju nije preveo na sebe brojilo, ni zakljucio novi ugovor).
 
Zar je u ovoj zemlji ista cudno.. kao sto in otimaju tako i narod treba da otima od njih... pa ko bude jaci :D
 
Zar nije najnormalnija stvar da odjaviš nešto, ili preneseš na drugog, ako ne korisitš više?
 
Koji zakon propisuje da ako se nisi odjavio duzan si da placas dug za struju koju je trosio neko drugi? Prva se ta komunalna preduzeca protive tako formalnom tumacenju ugovorne obaveze, obzirom da se dobar broj brojila i stanova vode na davno umrle i nisu prevedeni na naslednike, pa bi to znacilo da ne bi mogli da utuze potrazivanja za npr. struju koja se vodi na lice koje je umrlo pre 10 godina (smrcu se gasi ugovorna obaveza, a onaj ko je nastavio da trosi struju nije preveo na sebe brojilo, ni zakljucio novi ugovor).
Zakon propisuje da ga potpuno ne zanima ko je korisitio.
Moze neko da dodje kod mene kuci i vuce struju dok sam na moru , ja cu je placati. Placa onaj koji je kod njih prijavljen kao vlasnik, ne idu oni na teren za milion ljudi da ispituju ko je stvarno koristio.

A 30-40% tuzbi komunalnih su ljudi koji su preminuli pre podnosenja gde se predlozi odbacuju kao nedozvoljeni.To je oko 200-300 000 predmeta za zadnjih nekoliko godina.
Ako je preminuo posle podnosenja predloga, ide prekid postupka do ostavnskom resenja.
Kazem ti iz iskustva na hiljade predmeta sam gledao.
KAzem ti kako jeste, ne podrzavam niti se slazem, ali tako je kako je.
 
Poslednja izmena:
Pročitao sam celu temu od početka, ali niko nije spomenuo ovakav slučaj:
Hipotetički... Neko sa mobilnim operaterom potpiše ugovor sa ugovornom obavezom i uz to po smanjenoj ceni kupi telefon, a sve to putem webshop-a na sajtu operatera. Korisnik u tom slučaju po ZZP ima pravo na jednostrani raskid ugovora u roku od 14 dana, ukoliko smatra da mu kupljeni uredjaj ne odgovara.
Da li se u tom slučaju raskidom ugovora smatra samo element kupoprodaje telefona, pa korisnik vraća aparat, a dobija novac koji je dao za njega, a pretplatnički odnos za pružanje telekom. usluga ostaje isti, ili se se raskida i pretplatnički odnos? Jasno mi je šta bi bilo logično, ali poznajući krutost i gramzivost naših operatera, ne bih se iznenadio nekim pravnim akrobacijama s njihove strane u tumačenju Zakona.

Isto tako, korisnik potpiše ugovor i uzme telefon (svejedno da li u poslovnici ili preko interneta) koji se pokvari u roku u kome trgovac mora da garantuje za ispravnost, tj. saobraznost aparata. Prilikom podnošenja reklamacije, korisnik jasno i napismeno navede da želi da mu se zameni uredjaj na šta ima pravo po ZZP.
Posle nekog vremena iz servisa odbijaju zamenu i nude samo popravku ili (možda i verovatnije) vraćaju na svoju ruku popravljen telefon. Da li korisnik u tom slučaju ima prava da traži raskid ugovora i povraćaj novca od operatera? Ili makar samo raskid ugovora, s obzirom da sa trgovcem nije mogao da se usaglasi oko načina otklanjanja nedostatka.

P.S. Ima li nekih informacija šta je bilo sa najavljenim izmenama ZZP o kojima se pisalo krajem 2013. godine? Jesu li usvojene?
 
imam jedno pitanje
bio sam kupio jedne slusalice u prodavnici (neke jeftnije, tipa 2k) i posle par dana ode desna sluska, odem ja i kazem da necu isti model (nije mi se svidjao) nego neki drugi da zamenim, sve to zavrsim bez problema nije u tome stvar nego bih pitao sledece: posto je to bilo 2-3 dana nakon kupovine, da li ja imam pravo da kazem hocu novac nazad i odem u drugu radnju i kupim nesto drugo?
 
Mislim da u roku od 8 dana imas pravo da vratis i da ti daju novac. Meni je tablet crkao sesti dan i u gigatronu sam zamenio za nov, a imao sam mogucnost i kes da uzmem nazad...
 
Mislim da u roku od 8 dana imas pravo da vratis i da ti daju novac. Meni je tablet crkao sesti dan i u gigatronu sam zamenio za nov, a imao sam mogucnost i kes da uzmem nazad...

e odlicno, nisam znao za to, msm nisam bio siguran. hteo sam da pitam za to ali me mrzelo da pricam o necemu sto nisam 100% siguran a ionako cu da kupim ljudske slusalice kad skupim kes tako da nije nikakva steta.
 
Nema toga u zakonu, može samo da bude politika radnje.
 
Novim zakonom biće zabranjeno i oglašavanje telefonom ili mejlom bez prethodnog pristanka potrošača, kao i nasrtljivo ponašanje trgovaca.

Sa ovim poslednjim su se pokopali..
 
Novim zakonom biće zabranjeno i oglašavanje telefonom ili mejlom bez prethodnog pristanka potrošača, kao i nasrtljivo ponašanje trgovaca.

Sa ovim poslednjim su se pokopali..

Pre neki dan sam dobio takvo ****** od PC Practic. Kupio sam od njih komponente neke zimus. I još me dave sa ponudama. Uopšte nisam rekao da hoću da me spopadaju.
 
Nazad
Vrh Dno