Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Spada u garanciju.
Nećeš dobiti novu, ali ako ih zadrže mislim više od mesec dana na popravci, produžiće ti garanciju za taj period.
Ako spada u garanciju, zašto neće dobiti nove, kada po ZZP može da bira između zamene i popravke?
 
Ide nova garancija.
 
On pita ako dobije nove slušalice da li ide i nova garancija.
 
Ja kad sam dobio novu matičnu dobio sam i novu garanciju na 3 godine, sad osim ako se ne razlikuje nešto za slušalice.
 
Ja za sve što sam reklamirao sam na staru garanciju. Ne verujem da su menjali.

Ako se na zameni dobije nov uređaj dobija se i nova garancija osim ako nisu pilićari. U tom slučaju zaobilaziti ih u širokom luku i po mogućstvu besplatno "reklamirati" ;)
 
Dali su mi nove slusalice i niti su mi produzili garanciju (doduse vazi do 10-og aprila) niti mi dali staru moju sa racunom. A o novoj garanciji nema ni reci...
Kad sam ih pitao zar ne ide nova garancija za nov proizvod kategoricki sam odbijen i ubedjivan da to tako ne ide...
Prodavnica je 4Audio.
 
Heh, dobar deo prodavnica pokušava to, da se otarasi kupca što pre. Atom takođe - brat dobio nov hard disk bez nove garancije.
 
Garancija je na proizvod koji si kupio. Ako crkne u garantom daju ti nov, u okviru garancije na to što si kupio.
 
Garancija je na proizvod koji si kupio. Ako crkne u garantom daju ti nov, u okviru garancije na to što si kupio.

Logično je da je garancija na proizvod a ne na kupovinu, znači ako si dobio novi proizvod imaš na njega novu garanciju. Kakve veze ima sa uređajem koji se ne može popraviti?

Da se vratim na početak priče. Pilićarske firme, vaćaroši tako posluju. Trebalo bi da se napavi lista takvih firmi da kupci "koji nisu ovce" mogu normalno da obave kupovinu i u slučaju eventualne reklmacije imaju sva prava koja zakonom garantuje država. Bez nekog preteranog cimanja.

Takođe da se napravi lista poštenih firmi gde kupac bez neke posebne pažnje može da kupi robu.

Hvala za 4Audio i Atom.

Mada što se Atoma tiče baš me čudi jer su obično vrlo korektni. Pozvaću ih ovde da objasne usled čega je nastao nesporazum.
 
Stvarno sam to xx puta do sada napisao, ali džaba, hvala dzonihsv
 
Heh, dobar deo prodavnica pokušava to, da se otarasi kupca što pre. Atom takođe - brat dobio nov hard disk bez nove garancije.

Mozemo da proverimo o cemu se konkretno radi, mada pretpostavljam da je u pitanju samsung HDD? Jedan od vecih uvoznika je zatvoren, koji je ujedno i davalac garancije, ali samo se mi trudili da nasi kupci i pored toga budu sto manje osteceni. Ako nije samsung hdd, neka se javi da vidimo gde je nastala greska
 
Sto se garancije tice, u slucaju sitne popravke garancija bi trebalo da se produzava za onaj perod koliko je uredjaj proveo u servisu. U slucaju da se uredjaj menja jednostavno zahtevajte novu garanciju jer vam ona sleduje. Ako ne zele da vam daju onda lepo trazite pare nazad i kupite u drugoj radnji jer ta radnja ce uvek raditi na vasu stetu.
U 4audio stvarno nikada nisam kupovao ali Atom je s pravom na najboljem glasu. Godinama tamo kupujem i nisam ni najmanji problem imao. Ako i ispadne neka greska resice vam je sigurno.
 
Odgovorio sam Joki na pm i zahvalio se čoveku, ali ću i ovde. :)

Da, Samsung je bio u pitanju. F3 mislim da je bio, jer nisam bio u BG-u u tom trenutku da bi' proverio (iako mislim da sam upravo ja kupio taj hard disk). Zamenjen je F3 sa Hitachi-jem (mislim da je Hitachi, slabo ja zagledam njegov komp) od 750GB (F3 je bio 500GB) - pohvala za to, ali bez nove garancije, već je prethodna garancija važila i za novi hard.

I ja sam kupovao u Atomu godinama, pola komponenti iz mog i bratovog kompa je iz Atoma. Korektne cene i ljubazno osoblje, ali ovo sa garancijom mi je baš zapalo za oko, a tek se sinoć setih kad počešte ponovo priču oko nove garancije za nov proizvod. Na kraju, brat nije hteo dalje da se cima i ponovo vraća hard jer je u tom trenutku bio bez kompa, tako da je prihvatio tu situaciju takvu kakva jeste.
 
Poslednja izmena:
Probem sa tim Samsung diskovima je u tome sto je davalac garancije, tj. uvoznik zatvoren. E sad bilo je i do sad slicnih situacija, ali je uvek neka firma, zvanicni uvoznik, preuzimala garanciju na sebe, u ovom slucaju to niko nije hteo da preuzme. Jedino sto smo mi mogli da uradimo je da te diskove licno odnesemo u EU i tu zavrsimo garanciju. Nazalost na te nove diskove Seagate daje garanciju do isteka prvobitne, ili minimum 30 dana. Bilo je i nekoliko diskova koji su po seagateu istekli iz garancije, a po datumu nase prodaje i dalje su bili u garanciji, cak i tim kupcima je izvrsena zamena kompletno o nasem trosku.

Recimo ista firma je uvozila i Samsung monitore, za koje je moguce ostvariti garanciju regularno i u Srbiji.

Maksimalno se trudimo da ispostujemo svakog kupca, pa makar to bilo i na nasu stetu.

E sad za konkretan HDD posalji mi model i SN na PM da proverimo tacno kako stoje stvari za taj HDD.
 
Hvala na informacijama.

Ovaj put ću ja da ispadnem fer i kažem da ste Vi sa Vaše strane uradili koliko ste mogli. Sad da pokušavam sa ostvarivanjem garancijem nakon godinu korišćenja ne bi bilo ok sa moje strane (to je bukvalno polovan hard disk u ovom trenutku). Da je bilo do par dana od prijema zamenskog hard diska, pa i da Vas cimam za dalju proveru i slično. Sada... previše je vremena prošlo.

Što se mene tiče, hvala na korektnom odnosu.
 
A sta da radim ja sa HP-om, drze monitor vec 30 dana. Zovem Gigatron servis gde sam odneo monitor I vade se na njih. "Jos uvek nam nista ne javljaju, kad oni nama, mi vama itd."

Dokle jos da cekam I sta uraditi posle?
 
Maksimalno se trudimo da ispostujemo svakog kupca, pa makar to bilo i na nasu stetu.

Ovo se očekuje od ozbiljne firme. E sada, ja kupjem r9 grafku. Malo ste skuplji od fime na e i g . Ali to je o.k. ako se uzme u obzir fer odnos prem kupcu.

"Ko ne plati ne drini, platiće na ćupriji" :)

Zovem Gigatron servis gde sam odneo monitor I vade se na njih.


Ovo nije ništa ovo za Gigasmor. To se dešavalo i u prošlosti. Sledeći put pamet u glavu.

Pozz
 
Poslednja izmena:
Maksimalno se trudimo da ispostujemo svakog kupca, pa makar to bilo i na nasu stetu.

U vezi Atom-a, moram da kazem sledece:
Pre nekog vremena, narucim komponente za poznanika, odem pokupim i dodjem kuci da mu to sklopim.
Kad sam bio u pola posla, javi se Marko i pita da li je kod mene napajanje Chieftec 650W (ja sam inace narucio i platio Chieftec 600W)?
Skuplje napajanje mi je greskom dato te se u Atom-u pojavio manjak jednog a visak drugog.
Predlozim da posalje nekog po napajanje i usput mi ponese drugo, ali je Marko rekao da ne radimo to vec da ostane to napajanje (skuplje), i tako poznanik dobi bolje napajanje :)
Inace sa Markom se znam 15-ak godina i sve pohvale za njega i Atom.
 
Narode evo i ovde da postavim i pitanje i ako neko ima kakav savet dobro bi mi došao!


Naime devojka ima Smart 1100 paket,stiže pismo od Vip-a gde kažu da usled povećanja cena..bla,bla,bla moraju da povećaju cenu pretplate za 8%.I u skladu sa tim ako se ne slažem da mogu podneti zahtev za prevremeno raskidanje ugovora.

I tako odemo juče sa idejom da raskinemo ugovor i pređemo kod nekog drugog,kad čovečuljak za pultom kaže: O pa vi ne možete da prenesete broj!Zato što raskidate ugovor,a nije istekla ugovorna obaveza!Možete samo da raskinete ugovor i da pređete na prepaid...u suprotnom se gasi broj.

Ja uljudno zamolim da provere tačnost tog uslova i čovek reče kao evo rečeno mi je da će vam se neko javiti u roku od 24h...naravno niko se nije javio nego su poslali SMS da je JA njima javim!U međuvremenu podneo sam zahtev za prenos broja u Telenor gde su se ljudi nasmejali na poslovanje Vip-a i objasnili mi da oni imaju vrlo poseban način poslovanja koji je totalno drugačiji od Telenora i MTS-a...

Shodno tome jave mi iz Telenora da Vip pravi problem i neće da da dozvolu za prenos broja,naravno iz Vip-a ništa.Opet odemo lepo i uljudno u KS i ovog puta zatražim da se raskine ugovor,ugasi broj i pri tom kažem da želim da platim svoja dugovanja.
Onaj mali smr..da na pultu kaže naravno,nema problema...sve sa ćutnjom da mojoj devojci da potpiše ugovor bez reči i pitanja.

U toku potpisivanja primetimo neku kao rečenicu 3 meseca,30 dana itd...Kad smo malo bolje pročitali radilo se o sledećem: Daju nam da raskinemo ugovor ali taj raskid ne znači da smo oslobođeni od plaćanja mesečne pretplate koja je bila prilikom zaključenja ugovora(ugovor koji se poništava).To znaači da sam u obavezi po njima da plaćam do juna meseca mesečnu pretplatu a da neću moći da koristim tu pretplatu pošto ću biti preepaid!

I da,najbolja stvar! ako ne potpišem novi ugovor sa njima na tu pretplatu koja je sad ide +8% što iznosi do kraja obaveze oko 1800din! :O tako da ako želim da se rastosiljam stoke moram em da čekam da se završi stari ugovor em da im platim penale koje su oni jednostrano uveli!Inače ako se potpiše novi ugovor obavezan sam opet 2god da ostanem kod njih!

Sad mi nije jasno kako mogu da ponište ugovor a da nastave da naplaćuju uslugu?Pošto nisu dva odvojena ugovora sačinjena već jedan.Prosto su napravili takvu stvar da automatski daju mogućnost za raskidanjem pri čemu naglašavaju da nema penala a traže da se otplate sve ugovorne obaveze raskinutog ugovora.
 
Znam,ali ova tema se bavi Zaštitom potrošača pa sam u skladu sa tim i ovde stavio post...
 
Ako već želiš da ideš na sud:

Nasrtljivo poslovanje - Član 24

Nasrtljivo poslovanje postoji ako uzimajući u obzir sve okolnosti konkretnog slučaja, trgovac uznemiravanjem, prinudom, uključujući fizičku prinudu ili nedozvoljenim uticajem, narušava ili preti da naruši slobodu izbora ili ponašanje prosečnog potrošača u vezi sa određenim proizvodom i na taj način navodi ili preti da navede potrošača da donese ekonomsku odluku koju inače ne bi doneo.

Nedozvoljeni uticaj, u smislu ovog zakona, jeste zloupotreba pozicije moći u cilju vršenja pritiska na potrošača na način koji bitno ograničava sposobnost potrošača da razumno odlučuje, bez obzira da li se upotrebljava ili stavlja u izgled upotreba fizičke sile.

Kriterijumi na osnovu kojih se utvrđuje postojanje nasrtljivog poslovanja su:

1) vreme, mesto, priroda i trajanje nasrtljivog poslovanja;

2) upotreba pretećeg ili uvredljivog jezika ili ponašanja;

3) činjenica da trgovac svesno, u nameri da utiče na odluku potrošača u vezi sa proizvodom, koristi nesrećni slučaj koji se dogodio potrošaču ili teške okolnosti u kojima se potrošač nalazi, a koje utiču na njegovu sposobnost za rasuđivanje;

4) teška ili nesrazmerna vanugovorna prepreka koju trgovac postavlja potrošaču koji želi da ostvari svoje ugovorno pravo, uključujući pravo da raskine ili poništi ugovor ili izabere drugi proizvod ili drugog trgovca;

5) pretnja trgovca da će prema potrošaču preduzeti određenu radnju koja nije u skladu sa zakonom.

http://paragraf.rs/propisi/zakon_o_zastiti_potrosaca.html

EDIT: Samo nisam siguran koliko su mobilni operateri u stvari i trgovci. Za to ti treba savet pravnika.
 
Poslednja izmena:
Mislim da i oni spadaju u trgovce obzirom da pružaju usluge...tj prodaju nešto za novac.
Sad im pišem pisamce u korisnički,da vidim šta će odgovoriti.Znam u napred odgovor ali čisto da imam pokriće da sam im se i tako obratio...
 
Hm...kao da su me culi. Dobio sam novi monitor, posto stari nije mogao da se popravi.
Novi monitor ali stara garancija, nisu hteli da produze tih 30 dana koliko je proveo u servisu a kamolli da daju novu.
Za sada imam mali problem ali to je za drugu temu.
Ipak 30 dana, sto je mnogo, mnogo je.
 
Nazad
Vrh Dno