Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Onda neka proizvodjači/prodavci ne reklamiraju svoje proizvode sa 5/10 godina/lifetime garancijom (protumačeno je na forumu već šta može da znači lifetime garancija).

Koliko puta se kupac odluči za proizvod samo zbog boljih uslova garancije (sećam se priča "WD je 3 godine, Seagate 5"), a sad mu ti govoriš "pa nije tako, nećemo tako kruto da primenjujemo zakon, razumite nas". "Malo smo se šalili, he-he-he". Sjajno. Čekaj, jesi prodavao robu pod tim-i-tim uslovima? Gde je sad problem? Što se tebi ne ispunjavaju ti uslovi sa tvoje strane, je l' to? I onda se pita zašto se odmah poseže za inspekcijom... A prodavnica neka dalje rešava to sa svojim snabdevačem ili proizvodjačem direktno, on je taj koji daje te garancije.

Upravo sam na ovo mislio. Naš zakon ne poznaje "limited" garancije kakve koriste proizvođači, bar za sada i zbog toga je krajnje nekorektno da prodavci koriste proizvođačke garancije. Znam neke ozbiljne firme koje ukazuju kupcima na tu razliku kad mogu. Ovde smo saglasni koliko vidim.

Naveo sam ono što mi je smetalo. Na prvom mestu to je ostvarivanje prava na reklamaciju đonom tj. inspekcijom jer je kupac "mali i nezaštićen" i svi će da ga zahebu :whip: to jednostavno nije tačno. Ima i drugih stvari al me mrzi da kuckam :type:

Ako u garanciji piše da važi 100 godina i da podrazumeva povraćaj para onda naravno to s pravom treba očekivati. AKo ne piše onda ne teba podrazumevati i očekivati, tražiti i pozivati se na neke zakone. To sam hteo da kažem. U tom slučaju inspekcija neće pomoći nego će tražiti kompromis ili predložiti tužbu nadležnom sudu (koju kupac ne može da dobije).
Samo sam komentarisao da kupce treba prvo savetovati da prouče garantni list pre kupovine. Kad su već kupili prvo treba probati "milom" pa onda silom.
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako ne vidiš da niko ne govori bilo kome da odmah, prvi put ide sa inspekcijom u radnju zbog reklamacije, niti će oni doći ako ništa pre toga nije pokušano (dogovor sa prodavcem ili podnošenje pismene reklamacije). U temi ljudi pitaju šta mogu da urade i/ili se jave kada ih prodavci napu*e i sl. Tek tada im se savetuje da idu po inspekciju ili ne, zavisno od slučaja. A šta bi ti uradio?
 
Ma ok ali ako pogledaš moj prvi post u ovom threadu videćeš da sam govorio o sopstvenim iskustvima (višegodišnjim) u kojima kupci dođu sa stavom "nećeš ti mene da za*ebeš". Izvini ako si pomislio da je upućeno tebi ili nekom određenom, kuckam s posla pa sam možda nemušt.
Uzgred, vrlo sam siguran, ali na žalost premalo vremena imam, da mogu da nađem i takve predloge. Ako se dobro sećam u nekom od threadova o CM napajanjima je bilo direktnih "ma ja bih njima..." predloga.

Pogledaj post 291 u ovom threadu pa će ti biti donekle jasnije.


Sad videh tvoj potpis, potpuno je u neskladu sa smirivanjem konverzacije :)
 
Poslednja izmena:
A opet, ovde je jave i ljudi koji imaju problem da se 5-6 puta šetaju do radnje/servisa i da ih ojbvju i vraćaju nepopravljene proizvode sa tvrdnjom da su ih popravili. A što se garancija i zakonskih regulacija tiče, ona postoje i da li nam se svidjaju ili ne je savršeno irelevantno, tu su da se poštuju.

Da ima debila - ima (i to na obe strane), ali argumenti "i mi prodavci imamo objektivne teškoće" teško će da prodju kod bilo koga ko trpi gubitak i štetu zato što poseduje neispravnu robu, a prodavac odbije da ispoštuje garanciju čije uslove sam propisuje ili odluči da izda prilikom kupovine.

A potpis je čista zaje*ancija, odlikava moj karatket samo u tom domenu: zaje*ancije.
 
Poslednja izmena:
Nije fora u trpljenju ikakve štete, ne znam odakle ti takva ideja.

Ako postoji razumevanje situacije sa obe strane veće su šanse da do problema i ne dođe, samo toliko. Ako znaš da ima situacija kada ne mogu da ti reše reklamaciju odmah (ne proizvodi se više, specijalno naručeno za tebe itd.) imaš razumevanja pa se dogovoriš a ne budeš Dr. Kadžija. Takođe, objektivni problemi koje prodavci imaju a sa kojima mogu da se suoče kupci (kao malopre pobrojani) se rapidno smanjuju time što teba kupovati na proverenim mestima.
 
Fora jeste baš u tripljenju štete i nadoknadi iste. O čemu onda pričamo, ako to nije poenta?

Vidi, nismo na istim talasnim dužinama. Ova tema ima dovoljno nepotrebnih poruka. neka svako radi kako hoće, može i misli da treba, pa neka mu inspekcija pomaže ili odmaže u rešavanju problema.
 
Da ima debila - ima (i to na obe strane), ali argumenti "i mi prodavci imamo objektivne teškoće" teško će da prodju kod bilo koga ko trpi gubitak i štetu zato što poseduje neispravnu robu
Jedan od velikih problema kod nas je to što kupac i firma koja daje garanciju (ne govorim sad o maloprodaji) uopšte nisu u ravnopravnom položaju. Sve se radi pretpostavljajući poverenje u "ovlašćeni servis". A zašto bi mi verovali da je servis bona fide? Ovde niko ne proverava da li je servis stručno osposobljen za servisiranje nečega (često nije), da li ima sve neophodne isnstrumente (često nema), da li ima sve potrebne delove (često nema)... Zakon bi morao precizirati uslove da neko uopšte može da dobije status ovlašćenog servisa za neki proizvod.

Ja ću vam dati konkretan primer. Svako servisno uputstvo za video recordere je predviđalo da je posle određenog broja sati rada bilo neophodno podesiti delove preciznim moment ključem i podmazati ih specijalnom mazalicom. Ja ne znam da li je i jedan jedini ovlašćeni servis u ovoj zemlji ikada imao te alate.

Znači, vi date uređaj na servis ili na "generalku" a servis nije u stanju to da uradi kako valja, jer nema alat za to, i kad sutra nešto pukne ili kad gužva traku, onda je kriv kupac jer je koristio loše kasete, nije pažljivo rukovao itd. A ko utvrđuje ko je kriv? Pa taj isti servis!
 
dali neko može da mi kaže koliki je rok i dali uopšte više postoji pošto sam čuo da se to menjalo o zameni uređaja koji je neispravan u garantnom roku? mislim na to dali kupac može insistirati na zameni bez posredovanja servisa?
još nešto me interesuje šta se dešava ako na uređaju koji je u servisu nastanu fizička oštećenja ogrebotine na kućištu ili na panelu tv aparata dali servis snosi odgovornost za to i kako se postaviti u takvoj situaciji?
 
Ne podizati robu i ne potpisivati ništa, zvati gazdu odmah, ako neće da dođe tu je inspekcija samo dok ti oni dođu ima da se smoriš...
Znači navataj gazdu i nek ti daju drugi isti takav ili nalog da se vrate pare ako nema takvog uređaja više u prodaji...

Kako da se postaviš? Kakvo je to pitanje? Pa ti si dao pare, obavezno napomeni da si sa namerom kupio novo zbog garancije, ako ga ti nisi ogrebao za vreme korišćenja a oni ga u servizu za npr. 10 dana oštete, oštetili su tvoju robu, to je isto kad te budala udari propisno parkiranog na parkingu!
Ima 20 legalnih načina da im zagorčaš život, počev od svih mogućih inspekcija preko poreske policije...
Ne verujem da će bilo koji gazda toliko da rizikuje, kazne su ogromne i mogu ti reći iz ličnog iskustva, sve je više prodavaca koji hoće da izađu u susret samo neki se tako postave tek kad vide da ne mogu da te "izdriblaju"...
 
probao sam na sve načine da izdejstvujem da odmah zamenim aparat ali nije išlo i morao sam na kraju aparat odneti u servis. u servisu kažu da će verovatno pisati nalog za zamenu uređaja pošto je kvar ozbiljniji ali serviseri moraju da pregledaju i da se odluči šta će se sa njim raditi. nisam baš primetio da se nešto puno vodi računa o uređajima stoje na sve strane po podu zato sam i postavio to pitanje. nekako sve pokušavam da to rešim na neki miran način ali su prodavci i njihovi šefovi posle uzimanja para (dotle su ok) toliko bezobrazni da je to strašno. prodavci i firme koje prodaju računarske komponente su uglavnom izbalansirani jer su verovatno uvideli da na takav način ne mogu zadržati kupca. prodavnice kućnih aparata su već druga priča jer tu uglavnom kupuju prosečni ljudi koji i nisu puno upućeni u svoja prava, nisam baš puno ni ja jer do sad nisam imao potrebu za tim.
ukoliko mi završe aparat a ipak bude nedostataka znači mogu da ne preuzmem ali znači i put sa inspekcijom takođe nije brz:trust:
 
Ništa nije brzo, ali inspekcija će uvek imati razumevanja za to da kvar mora da utvrdi servis. Naime, sasvim je logično da prodavac kaže da on jednostavno nije kvalifikovan za to. Pošto maloprodaja zavisi od veleprodaje, u slučaju da im servis veleprodaje ne prizna zamenu to bi maloprodaja morala da nadoknadi o svom trošku. Tako da servis ne možeš da izbegneš.
 
svakako da servis mora utvrditi kvar i to je u redu. koliko sam zaključio iz ove teme u praksi ipak mogu da me zavlače čitavih 45 dana pošto tako piše u garantnom listu.što će reći ja kupim proizvod platim 1000+ eura koristim dva meseca odnesem na servis jer me prodavac ne konstatuje kao da mi je on to poklonio a ne uzeo pare. aparat je na servisu 15-tak dana ako nazovem dobijam uvek isti odgovor biće vam javljeno kad se pregleda. dok ga oni za toliko vremena ispregledaju i išutiraju po servisu mogu da mislim na šta će to ličiti a kupio sam novo. dali za takve stvari ipak važi onaj zakonski rok od 8 dana da se uređaj pregleda ustanovi kvar i obavesti potrošač o daljem ishodu ili mogu samo da se pomirim sa tim i čekam 45 dana.
 
dali neko može da mi kaže koliki je rok i dali uopšte više postoji pošto sam čuo da se to menjalo o zameni uređaja koji je neispravan u garantnom roku? mislim na to dali kupac može insistirati na zameni bez posredovanja servisa?
Imao sam slican slucaj i zvao sam trzisnu inspekciju da popricamo.
Po zakonu je to ovako : Cim izadjes iz radnje aparat pripada servisu i prodavac NE mora da ti zameni aparat vec ide direktno u servis.
Ja naravno nisam ovo prihvatio jer kvar koji je postojao na aparatu nije mogao odmah da se manifestuje tako da nisam mogao da znam kakav aparat kupujem
A ja nisam ni u kom slucaju zeleo da mi popravljaju vec da mi zamene.
pa sam onda opet zvao trzisnu bio u 2-3 radnje gde su me prodavci debili slali dok mi se a kraju nije smucilo i kad sam poceo da pretim i da smaram po ceo dan odlucili su da mi daju aparat novi :)

treba samo biti uporan.
 
i ja sam pokušao odmah kod prodavca ali neznam nisam bio dovoljno uporan ili bezobrazan pa sam na kraju odneo u servis. inspekcijom sam pretio jedino nisam pretio da ću da ih bijem a možda sam i to trebo:mad: sad nastaju novi problemi sa servisom koliko sam zaključio ono što oni predlože ja i ne moram da prihvatim:S:
 
Po zakonu je to ovako : Cim izadjes iz radnje aparat pripada servisu i prodavac NE mora da ti zameni aparat vec ide direktno u servis.

Nisam odavno pratio ovo oko zakona, ali koliko se secam bas je suprotno, ti si kupio uredjaj u radnji i ti samo sa njima imas posla, jedino ako se iz tvoje recenice moze zakljuciti, da ako je uredjaj neispravan mora da ide u servis na tih 8 dana da se odredi uzrok kvara, ali ga ne nosis ti nego radnja salje tamo. Zamisli sidjes u prodavnicu ispred tvoje zgrade, kupis plazmu od 2 metra, ne radi, oni ti kazu nosite u servis u sabac? Jedino je logicno da se vrati u prodavnicu a njihov je problem sta ce sa tim. Ako neko zna tacno gde to sve ima po zakonima moze da pomogne i napise ovde, inace izjave trzisne inspekcije ne moraju da budu tacne.
 
For what it's worth, kad se u Tempu kupuje neki uredjaj, teta koja overi garantni list kaze da, ako se kvar desi u roku od 7 dana, uredjaj treba vratiti u Tempo, a posle 7 dana odneti u ovlasceni servis.
 
svakako da servis mora utvrditi kvar i to je u redu. koliko sam zaključio iz ove teme u praksi ipak mogu da me zavlače čitavih 45 dana pošto tako piše u garantnom listu.
Tu su podeljena mišljenja, ovde je bilo puno rasprave o tome, ja nisam uspeo da dođem do konačnog zaključka. Navodno nije tačno da je rok od 45 dana, nego je kraći, pretraži ovde poruke o tome.

Inspekcija tvrdi da je rok ono što piše u garantnom listu, tj. 45 dana.

Nisam odavno pratio ovo oko zakona, ali koliko se secam bas je suprotno, ti si kupio uredjaj u radnji i ti samo sa njima imas posla
Tačno tako, to su čl. 501 i 502 Zakona o obligacionim odnosima:

Odgovornost prodavca i proizvođača
Član 501

Kad je prodavač neke mašine, motora, kakvog aparata, ili drugih sličnih stvari koje spadaju u takozvanu tehničku robu predao kupcu garantni list kojim proizvođač garantuje ispravno funkcionisanje stvari u toku određenog vremena, računajući od njene predaje kupcu, kupac može, ako stvar ne funkcioniše ispravno, zahtevati kako od prodavca tako i od proizvođača da stvar opravi u razumnom roku ili ako to ne učini da mu umesto nje preda stvar koja funkcioniše ispravno.

Ovim pravilima ne dira se u pravila o odgovornosti prodavca za nedostatke stvari.

Traženje opravke ili zamene
Član 502

Kupac može zbog neispravnog funkcionisanja zahtevati od prodavca, odnosno od proizvođača opravku ili zamenu stvari u toku garantnog roka, bez obzira na to kad se nedostatak u funkcionisanju pojavio.

On ima pravo na naknadu Štete koju je pretrpeo usled toga što je bio lišen upotrebe stvari od trenutka traženja opravke ili zamene do njihovog izvršenja.

Treba reći da je stari ("komunistički") Zakon o zaštiti potrošača u svemu tome bio mnogo jasniji i precizniji nego sad, a i u znatno većoj meri je štitio prava kupca nego sadašnji. Ovaj sadašnji Zakon je do te mere konfuzan, kontradiktoran i nedorečen kao da ga je pisao Žika Obretković.
 
Poslednja izmena:
Zastita potrosaca moke iskustvo:
-Nigde nisam imao problem a kako:
Gde god sam imao frku nesto da zamenim a da ja nisam kriv ili nesto nije radilo uspeo sam da izvucem pare ili da zamenim a kako u pitanju je fizicki izgleda(malo anabolickih steroida), da se malo denjate i da budete extra drski.
Jedino to pali u zemlji Srbiji!!!
 
Zastita potrosaca moke iskustvo:
-Nigde nisam imao problem a kako:
Gde god sam imao frku nesto da zamenim a da ja nisam kriv ili nesto nije radilo uspeo sam da izvucem pare ili da zamenim a kako u pitanju je fizicki izgleda(malo anabolickih steroida), da se malo denjate i da budete extra drski.
Jedino to pali u zemlji Srbiji!!!

Znači, ako vidiš neki moj oglas na forumu, budi siguran da je već rasprodato :D
 
Zastita potrosaca moke iskustvo:
-Nigde nisam imao problem a kako:
Gde god sam imao frku nesto da zamenim a da ja nisam kriv ili nesto nije radilo uspeo sam da izvucem pare ili da zamenim a kako u pitanju je fizicki izgleda(malo anabolickih steroida), da se malo denjate i da budete extra drski.
Jedino to pali u zemlji Srbiji!!!

tužno je što je tako ali si potpuno u pravu! ako čovek hoće sa prodavcima na kulturan način da reši stvari to nikako nemože imati pozitivan ishod za njega.
mene samo interesuje dali ja moram (a mislim da ne moram) prihvatiti rešenje o popravci koje donese servis ukoliko ta opcija meni ne odgovara pošto je zahvat na uređaju većih srazmera? i dali i uz neprihvatanje njihovog rešenja ipak negine da prođe tih 45 dana za koje se oni stalno hvataju. molio bih nekog ako je imao sličan problem da mi odgovori.
 
Sta prodavnice napisu u garanciji to mozete da zaboravite.Moze MSI ili ASUS ili bilo koji proizvodjac da napise sta hoce ali lokalni zakoni su iznad njihovih propisa.
Po zakonu radnja ima rok od 8 dana da konstatuje kvar i kvar mora biti otklonjen u roku od 15 dana sto daje u zbiru 23 dana.E sada,bolje je da se kvar odmah registruje u servisu jer onda rok za popravku od 15 dana pocinje od tog trenutka sto ce reci skracuje se za onih 8 dok radnja posalje uredjaj u servis.
Sto se tice njihove garancije vi niste nista potpisali niti vas je bilo ko u prodavnici u 99% slucajeva obavestio usmeno o uslovima garancije iako je obavezan kao i sto su obavezni da obaveste o svim detaljima necega sto kupujete.
Ukoliko niste zadovoljni onim sto ste kupili pod uslovom da niste ocekivali da graficka kartica pusti tv a i pored toga jer vas prodavci nisu o tome obavestili mozete i na to da se pozovete oni su obavezni da vam pruze sledece:
Zamena uredjaja za drugi sa pravom da insistirate da ne zelite popravljeni uredjaj..
Zamena uredjaja uz doplatu za drugi..
Povracaj novca ukoliko uredjaj nije ispravan..
Ovih 45 dana servisiranja je za neobavestene i ljude koji u 80% slucajeva ne znaju svoja prava.
U inostranstvu ako kupis nesto za 300 evra i posle nedelju dana prodjes pored prodavnice i vidis da je cena 250 evra mozes da trazis da ti vrate 50 evra i to i rade i vracaju pare.Jer je kupac na prvom mestu i stiti ga zakon.Sada sto kod nas su ljubazni samo dok ti ne uzmu pare pa posle se zali koliko hoces..
Sto se tice reklamacije moj savet je samo polako i bez emocija.Navedes im opcije i ako nece pravac trzisna i resen problem.Ono sto ljudi ne shvataju je da cak i ako je poslednji dan garancije oni i dalje imaju pravo da traze povracaj novca(naravno trenutni trzisnu cenu) kao i zamenu sa ili bez doplate..
Stari zakon je bio bolji ali ni ovaj nije tako los tako da adresu trzisne pa polako ali moj prvi savet je kupovina na proverenim mestima.10 evra vise je samo mala garancija da ce te mirno spavati..
Poz:wave:
 
Bojim se da je sličnih iskustava jako puno. Evo najsvežiji primer s moje strane. Firma "Alti", negde neko reče ciganska, je potpuno opravdala taj pridev ili kako god ga nazvali.
Naime, 11. septembra mi je u lokalnu prodavnicu od njih i sa njihovim "čuvenim" ostvarenjem garancije u roku od 45 dana stigao OCZ hladnjak za memoriju. Otpakovah ga kad ono, neispravan. Sutradan 12. septembra ga odnesem u lokalnu radnju da ga reklamiram, i rekoše da bi trebalo da stigne u toku sledeće nedelje nov hladnjak. I tako se ja cimah mesec i kusur dana svakih par dana do radnje, a gazdarica iste cimala Alti, te u servis pa u nabavku, vozanje u krug, da bi konačno danas 23. oktobra napokon iz "velikog" Alti-ja stigao moj hladnjak za memoriju. Da podsetim, 26. oktobra ističe 45 dana, nabijem ih da ih nabijem, đubrad ona bezobrazna!!! Nisu mogli pre da utvrde da je kalem na jednom ventu probio i da zamene nešto što je stiglo neispravno!!! Pošto danas ne stižem, sutra ću tek otići do radnje da vidim da nisu opet neko sr4nje poslali.
Ako ništa drugo, bar sam izvukao pouku i pre nego što bilo šta u buduće kupujem ću proveriti da nije slučajno "veliki" Alti distributer i da ih zaobiđem u širokom luku.
 
@marcusnbg ako je ovo tačno za 8+15 dana i ako inspekcija reaguje po tom osnovu a ne po osnovu garancije koju je napisao neki uvoznik onda je to ok. servis je u mom slučaju konstatovao kvar poručiio delove i isplanirao generalku na mom uređaju bez obaveštenja. da ih nisam lično nazvao oni bi čekali rezervne delove i radili bez konsultacije sa vlasnikom. ja neznam da i u jednom zakonu postoji odredba koja im daje za pravo tako nešto.
 
Na žalost, ako se ne varam u nekom od aktuelnih zakona sam pročitao da je tih 8+15 dana važeće u slučaju da u garantnom listu nije drugačije naznačeno. :( Ako naletim ponovo na taj deo ću ga citirati ovde, iskreno, muka mi je više od čitanja zakona samo zato što su naši distributeri skotovi i moraju da zloupotrebe iste na sve moguće i nemoguće načine. :mad:
Jbt. kad mi je posle 8 meseci korištenja crkao Razer Copperhead kupljen u Mađarskoj, u radnji su samo pogledali serijski broj i odložili ga sa strane a sa police dali potpuno nov!!!
 
@marcusnbg ako je ovo tačno za 8+15 dana i ako inspekcija reaguje po tom osnovu a ne po osnovu garancije koju je napisao neki uvoznik onda je to ok. servis je u mom slučaju konstatovao kvar poručiio delove i isplanirao generalku na mom uređaju bez obaveštenja. da ih nisam lično nazvao oni bi čekali rezervne delove i radili bez konsultacije sa vlasnikom. ja neznam da i u jednom zakonu postoji odredba koja im daje za pravo tako nešto.

To se radi ako je u garanciji, tj. ako uredjaj moze da se popravi, oni ga poprave, a ako ne moze, vracas pokvareni uredjaj kod prodavca, i mozes da biras da li ces da uzmes drugi, ili da ti vrate novcani iznos koji je jednak zadnjoj ceni uredjaja.

Ako uredjaj nije u garanciji, moras da platis konstataciju kvara, a ako ga konstatuju, onda moraju da te pitaju da li hoces da se popravlja ili ne.
 
To se radi ako je u garanciji, tj. ako uredjaj moze da se popravi, oni ga poprave, a ako ne moze, vracas pokvareni uredjaj kod prodavca, i mozes da biras da li ces da uzmes drugi, ili da ti vrate novcani iznos koji je jednak zadnjoj ceni uredjaja.

Ako uredjaj nije u garanciji, moras da platis konstataciju kvara, a ako ga konstatuju, onda moraju da te pitaju da li hoces da se popravlja ili ne.

uređaj jeste u garanciji i konkretno radi se o lcd tv-u na kom je otišao panel.u servisu mi je rečeno kad sam ga doneo da će ga pregledati i javiti mi o čemu se radi a ako je panel u pitanju verovatno će se pisati nalog za zamenu uređaja. odjednom se to sve menja oni bez konsultacije samnom to poručuju i rade(vežbaju na onome što sam ja platio). ko meni može da garantuje da će oni to adekvatno uraditi? da su opremljeni sa svom opremom za tako nešto jer je u pitanju nova tehnologija. i šta ako mi na kraju naprave nekog kiklopa:shock: kome onda da se žalim? nemogu da verujem dam tolike pare i onda treba da razbijam glavu o zakonima i da se natežem sa njima da bi oni "ispoštovali" cenjenog kupca.
 
Navedes im opcije i ako nece pravac trzisna i resen problem.
Nije to uopšte tako u praksi. Kad odeš u Tržišnu lako ćeš se sporazumeti sa dežurnim inspektorom. Ali, kad uđe u proceduru, sve što se tiče tehničke robe dolazi u nedlažnost jednog od nekoliko inspektora čiji je to sektor i ti u praksi dobiješ samo dodatnog advokata na strani prodavca.

Ja sam jednu tržišnu inspektorku otvoreno pitao: "Izvinite, možete li mi reći, da li je vaš posao da štitite Zakon, ili je vaš posao da štitite nesavesne trgovce?" Kaže, pa da štitimo zakon. Pa, velim, zašto onda ne radite po Zakonu nego neprekidno držite samo stranu prodavcu?

To je neverovatno kakve sam ja ponude dobijao od inspekcije, recimo da mi neispravan uređaj zamene za isti takav ispravan, ali polovan. Kao, u fazonu, pa što vam smeta što nije nov ako radi?

Kažem, znate šta, ja sam polovan koji radi mogao da kupim preko oglasa za duplo manje pare nego što sam platio nov. Ako sam odlučio da platim znatno više da bih dobio nov, onda hoću nov.

U ovoj zemlji možete ljude potkupiti sa 10 evra, zamislite inspektora koji od nekog distributera računarske opreme dobije npr. laptop?
 
Poslednja izmena:
...da uzmes drugi, ili da ti vrate novcani iznos koji je jednak zadnjoj ceni uredjaja.

a ko utvrdjuje tu zadnju cenu? meni je pod garancijom crkla sapphire 1950GT DDR3 AGP graficka kartica. javljeno je da ne mogu da je poprave i da ce u toku popodneva javiti koji iznos dobijam kao povracaj.
takvu karticu nigde ne nalazim pa kako da znam cenu i da me nece preveslati??
u decembru prosle godine sam za nju dao 13500 dinara.
pozdrav
 
Nisam odavno pratio ovo oko zakona, ali koliko se secam bas je suprotno, ti si kupio uredjaj u radnji i ti samo sa njima imas posla, jedino ako se iz tvoje recenice moze zakljuciti, da ako je uredjaj neispravan mora da ide u servis na tih 8 dana da se odredi uzrok kvara, ali ga ne nosis ti nego radnja salje tamo. Zamisli sidjes u prodavnicu ispred tvoje zgrade, kupis plazmu od 2 metra, ne radi, oni ti kazu nosite u servis u sabac? Jedino je logicno da se vrati u prodavnicu a njihov je problem sta ce sa tim. Ako neko zna tacno gde to sve ima po zakonima moze da pomogne i napise ovde, inace izjave trzisne inspekcije ne moraju da budu tacne.
Pa pogotovu ne mora da bude tacno sta pise na tarabi tkao da dzabe da neko pise ovde o zakonima.
A za ovo gore. Ja sam pogresno napisao a i ti si malo pogresno protumacio.
NIsam mislio da nemas veze sa radnjom vec da oni nisu duzni da ti zamene aparat makar se vratio posle 4 sekunde vec mogu samo da salju u servis.To sam hteo da kazem ali sam pogresno formulisao.
Ja kad sam kupio taj aparat vratio sam se posle 5 minuta i oni su hteli da ga salju u servis ....
Ja to nikako nisam hteo da prihvatim i bio sam bezobrazan.Oni su mi rekli da servis makar mora da proveri u cemu je kvar pa cemo onda da vidimo sta cemo ....Iso sam u 2 servisa i 2 njihove druge radnje gde su me slali.Svuda su me vracali nazad i rekli : covece nismo vam mi prodali aparat idite tamo gde ste kupili i tako 4 puta. Na kraju mi se sve smucilo uso u radnju gde sam kupio i reko da me ne zanima i da daju aparat istog trena .Posle duzeg telefonjiranja tako je i bilo :)
 
Nazad
Vrh Dno