Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Treba mi savet sta ciniti. Sestri je crkla maticna ploca na gotovoj konfiguraciji kupljenoj u Gigatronu. Posle punih mesec dana popravili su komp, tj. zamenili plocu. Instruirao sam je da trazi pisanu garanciju od 2 godine na plocu, ali su je tamo o'ladili pricom da ima garanciju od 2 godine na plocu i da to sve stoji u sistemu, ali da oni ne daju pisanu garanciju. Ima samo neki "izvestaj" na kome pise da je zamenjena ploca. Kako se postaviti? Verovati im na rec, ili insistirati na pisanoj garanciji?

Jel ima neko neki savet?
 
Treba mi savet sta ciniti. Sestri je crkla maticna ploca na gotovoj konfiguraciji kupljenoj u Gigatronu. Posle punih mesec dana popravili su komp, tj. zamenili plocu. Instruirao sam je da trazi pisanu garanciju od 2 godine na plocu, ali su je tamo o'ladili pricom da ima garanciju od 2 godine na plocu i da to sve stoji u sistemu, ali da oni ne daju pisanu garanciju. Ima samo neki "izvestaj" na kome pise da je zamenjena ploca. Kako se postaviti? Verovati im na rec, ili insistirati na pisanoj garanciji?

Cekaj, zar nisi dobio pisanu garanciju na celu konfiguraciju od 2 godine prilikom kupovine? Ako nisi, morali bi da ti izdaju pisanu garanciju ali ponavljam samo na celu konfiguraciju zato sto je u pitanju gotova masina. E sad, posebno pisanu garanciju samo za plocu ti nece izdati, bez obzira sto je zamenjena. I ta nova ploca ti je u garanciji, tj obuhvacena je garancijom koju si dobio, ili makar trebao da dobijes prilikom kupovine gotove konfiguracije. Zato je i vazno da cuvas taj izvestaj na kome pise da ti je zamenjena ploca, da ne ispadne da si ti nesto sam radio.
 
Pa da, ali garancija na celu konfiguraciju istice u maju, a za zamenjenu plocu bi trebalo da se dobije nova garancija do januara 2016? Ili je cela konfiguracija jedan proizvod?
 
Ako je izvršena značajna opravka proizvoda, garancija počinje ponovo da teče za ceo proizvod. Toliko puta pominjani Zakon o obligacionim odnosima, član 503.

Obrni, okreni, čuvaj potvrdu o zameni kao dokaz, makar samo za ploču.
 
Hilfe i meni, ako može...

Uređaj: Bluberry NetCat M17 tablet
Cena u većini radnji: 7.200-8.000 dindži
Kupljen od: 8 dana
Razlog: Ispustila ćerka i staklo napuklo...

Servis Pin Computsa, oblepljen brigom o potrošačima:
-Halo, znam da kad ima fizičko oštećenje ne potpada pod garanciju,recite mi pošto je da mi promenite ts staklo, da vam pošaljem poštom i platim popravku?
-5200 dinara+200 poštarina=5400 din.
-Čekajte,ceo uređaj je 7500, a staklo je 5.200?
-Takva je politika firme, ne određujem ja cene delova...
-Hvala lepo, doviđenja.

Sad me zanima,imam li ja nekakva prava, i kakva su?

Zvao servis pin
 
Ne razumem sta te tu tacno cudi? Nikad rezervni delovi nisu bili jeftini, plus rad koji je iste cene bez obrzira na cenu uredjaja, i dobijes tu cenu. Sad da li je isplativo ili nije to je drugo pitanje, tu odluku moras sam da doneses.
 
Win Win - најгора радња рачунарске опреме. Узму ти паре, увале фелеричну робу и онда те данима/недељама заебавају. Сто мејлова сам слао, звао кога све не, и сви се праве луди, не знају о чему се ради, помињу неке процедуре, итд. А узели ми и паре и робу (што сам им вратио да рекламирам). И на крају сам тражио да ми врате паре, и више са њима ништа никад нећу да имам...
 
^^ Imam isti problem samo u Emmi-u mada su to iste firme

Kako su krenuli brzo ce propasti
 
Daleko su još oni od propasti, ali sam i ja imao sličnu avanturu sa njima zbog koje sam sa njima završio za sva vremena.
 
Ja ne znam ko nije imao avanturu sa njima, a cesto je kupovao tamo??? Win win nikada vise.
 
Ja sa njima jos nisam zavrsio :)

Zezaju me za tastaturu vec 12 dana a pare sam im uplatio odmah ok moze im se

E sad problem je sto se moze i meni pa sam odneo fotografije tastature, racuna i garancije kod advokata fin neki covek :)

Odstampao sam i sve Mail-ove gde su i sami rekli da su mi poslali tastaturu koja je stajala na polici u radnji a kazu da imaju vecu kolicinu novih na stanju

Klasicno uvaljivanje


Sad cekamo da vidimo kakva nam je inspekcija a advokat ce privatno da ih smara


Sve informacije prosledjujem ovde
 
Poenta cele ove teme je da su trenutno inspekciji poprilično vezane ruke ovom skrnavštinom od zakona i sve se svodi na to da na kraju jedino možeš da prodavca koji te zavlači odvedeš na sud, a svi znamo kako je efikasnom naš pravosudni sistem. To je i karta na koju svi igraju i računaju da će 99% ljudi tu dići ruke.
 
Hilfe i meni, ako može...

Uređaj: Bluberry NetCat M17 tablet
Cena u većini radnji: 7.200-8.000 dindži
Kupljen od: 8 dana
Razlog: Ispustila ćerka i staklo napuklo...

Servis Pin Computsa, oblepljen brigom o potrošačima:
-Halo, znam da kad ima fizičko oštećenje ne potpada pod garanciju,recite mi pošto je da mi promenite ts staklo, da vam pošaljem poštom i platim popravku?
-5200 dinara+200 poštarina=5400 din.
-Čekajte,ceo uređaj je 7500, a staklo je 5.200?
-Takva je politika firme, ne određujem ja cene delova...
-Hvala lepo, doviđenja.

Sad me zanima,imam li ja nekakva prava, i kakva su?

Zvao servis pin

Naruci to staklo preko neta iz Kine za sitne pare, jedino sto ces cekati mesec(ima)...
 
Poenta cele ove teme je da su trenutno inspekciji poprilično vezane ruke ovom skrnavštinom od zakona i sve se svodi na to da na kraju jedino možeš da prodavca koji te zavlači odvedeš na sud, a svi znamo kako je efikasnom naš pravosudni sistem. To je i karta na koju svi igraju i računaju da će 99% ljudi tu dići ruke.

U centru za zastitu potrosaca kazu da je to obmana (slanje polovne robe) prijavljeni su Trzisnoj inspekciji u Cacku

Mozda im sutra odu u goste :)
 
U centru za zastitu potrosaca kazu da je to obmana (slanje polovne robe) prijavljeni su Trzisnoj inspekciji u Cacku

Mozda im sutra odu u goste :)

Ako ako i treba! Samo tesko da ce inspekcija nesto postici al ajde , sto vise ovako prijava mozda se malo opamete.
 
Gigatron i ostvarivanje prava na garanciju.

Kupio sam u Gigatronu na Banovom Brdu dva ista Mobilna aparata 24.12.2012 Alcatel OT 997 meni i suprugi. Odmah po kupovini sam im kupio i silikonsku futrolu i foliju na ekranu. Na jednom aparatu tacnije mom je jednostavno prestao da se puni na struju tj na 220v dok je na kompu preko usb porta punio telefon normalno samo sto je treba 3x vise da se puni nego na struju. 31.12.2013 sam telefon odneo u Gigatron servis i posle 20 dana sam pozvao gigatron servis da vidim sta je sa telefonom dobio sam odgovor da je moj aparat u ovlascenom servisu i da se ceka na rezervni deo da se popravi, posle mesec i 4 dana dobijam poziv iz gigatron servisa da mi je telefon popravljen i da ddjem da ga preuzmem u Gigatron radnji na Banovom Brdu. Danas odlazim i preuzimam telefon gde su papiri iz servisa i radni nalog bili sirokom trakom zalepljeni za kutiju od telefona potpisujem revers i preuzimam aparat. Dolazim kuci Posto sam iz Obrenovca raspakujem telefon i vidim da mi telefon uopste nisu ni popravili nego ga samo otvorili i zatvorili i za to im je trebalo Mesec i 4 dana. Iako sam bio obmanjen lazima Gigatrona da mi se za telefon ceka rezervni deo i nakon toga da je popravljen, u izvestaju pise

Mobis-electronic servisni cetar doo

"Slab kontakt pri punjenju
Sitne ogrebotine
Pregledom aparata na osnovnoj ploci uoceni su tragovi mehanickog ostecenja- odvaljen usb konektor i vodovi sa ploce. Prema specifikaciji proizvodjaca u takvim slucajevima se preporucuje zamena osnovne ploce u naplati. Cena popravke prevazilazi trzisnu vrednost aparata te je samim tim i neisplativa. Aparat vracamo ne popravljen bez novcane nadoknade.

Kada sam zvao Gigatron servis pitao sam sta to treba da znaci zar je moja greska u tome sto sam punio mobilni telefon, moja je greska izgleda samo u tome sto sam punio mobilni telefon, a njihova nije da je mozda ipak i bila fabricka greska da mozda nije bio dobar spoj. Napominjem da imam dva potpuno ista aparata kupljena u Gigatronu i jedan ima odvaljen USB konektor dok drugi radi najnormalnije i jedan i drugi sam punio potpuno isto.
Obmanjen sam u lazima Gigatron servisera da se za moj telefon ceka na rezervni deo, da mi je telefon popravljen i da dodjem po njega. Kada sam okrenuo Gigatron servis i pitao zasto su me lagali mesec i 4 dana odgovor mi je dao neznam ja pitaj mog kolegu, pa kojeg kolegu ko me je zvao, odgovor servisera neznam ja nista zali se Agenciji za zastitu potrosaca.

Dali imate neki konkretan predlog sta preduzeti dalje? Svaki savet ili predlog bi dobrodosao. Osecam se prevarenim ne od strane Alkatelovog servisa vec od Samog Gigatrona sa njihovim lazovskim nastupom prema musteriji.
 
Meni je receno da slanje polovne robe spada u obmanu ili prevaru kako hoces i da je za to nadlezna Trzisna inspekcija

A planiram i privatno da ih tuzim potvrdjeno je da imam po kom osnovu


Da li se vredi cimati nema pojma ali ja hocu da probam
 
Ti pretpostavljam nemaš nikakav pisani trag u vidu maila ili potvrde iz Gigatronovog servisa da se čekaju delovi...
 
I meni su se isto takve stvari sa nekim drugim proizvodima desavale i sa drugim prodavnicama, sve u svemu osim da se zalis agenciji za zastitu potrosaca, inspekciji ili kome vec ako imas VEZU VEZICU VEZIKULU, nemas mnogo izbora.

Ili da ih zoves svaki dan na broj dok ne popuste i dok ti ne zamene uredjaj ili vrate novac, i da im svakodnevno dosadjujes.

tl;dr zemlja srbija, ne isplati se NISTA kupovati od tehnike osim ako vam bas ne gori pod nogama, jer nije vredno eventualnog cimanja oko vracanja, servisiranja itd.
 
Ti pretpostavljam nemaš nikakav pisani trag u vidu maila ili potvrde iz Gigatronovog servisa da se čekaju delovi...
Naravno da ne pomenuo sam da su jedini kontakti bili telefonski. Juce su zvali na mobilni od supruge posto sam dao njen broj, javio se covek iz Gigatrona ovim recima "Vas telefon je popravljen dodjite u Gugatron prodavnicu na Banovom brdu da preuzmete aparat.
 
Ovo je bar lako pitanje.. odes i napravis sr@nje.
To uvek (i jedino) pali u Srbiji.
 
Slaba ti vajda od svega toga, osim ukoliko ne trazis moralnu pobedu, nikako se ne isplati, niti vremenski niti u pogedu sredstava. Realna garancija na bilo koji proizvod koji nema npr internacionalnu garanciju proizvodjaca od godinu dana i sl. ti je SEST MESECI, jer ZZP predvidja da se u tom periodu moze naci skrivena mana na proizvodu, sto je realno posmatrano bilo kakav kvar i MORAJU da ga srede/zamene. Sve ostalo je dobra volja servisa i prodavca, jer ako zele mogu da te, oprosti na izrazu, jebu na mirjadu nacina. :) Ova ''skrivena mana'' vazi u slucaju da uredjaj nije vidno fizicki funkcionalno ostecen, nisu ni oni budale.
 
Iskreno, kod iscupanih vodova konektora punjenja, sanse su veoma male(gotovo nikakve) da je fabricka greska...servis je odradio "njihov posao", napisao zvanican izvestaj, verovatno i slikao konektor i plocu i kod njih vise nemas sta da trazis...ako ces da se zalis/pretis/smaras, to je najbolje da radis u Gigatronu...nije nemoguce da odobre zamenu aparata...
Ocigledan je ovde problem u komunikaciji izmedju servisa i maloprodaje...niti su oni znali sta se desava sa telefonom, niti su citali izvestaj kada im je isti vracen u radnju...mene jedino cudi zasto im je toliko vremena trebalo da ustanove tako jednostavan problem...
Ako ti je za utehu, ne verujem da je potrebna zamena ploce...Mobis-ov "service level" im ne dozvoljava da rade popravke vodova sa konektora, tako da moraju da preporuce zamenu ploce...u vecini servisa bi trebalo da bez problema "izvuku" vodove i rese ti problem punjenja...
 
Ako ti je za utehu, ne verujem da je potrebna zamena ploce...Mobis-ov "service level" im ne dozvoljava da rade popravke vodova sa konektora, tako da moraju da preporuce zamenu ploce...u vecini servisa bi trebalo da bez problema "izvuku" vodove i rese ti problem punjenja...

Isto i ja mislim, sestri se takodje pokidali vodovi konektora za punjenje na HTC telefonu, u servisu su to samo zamenili i naplatili 1500-2000 dinara, ne mogu tačno da se setim.
 
A mozes i da ides svaki dan u doticnu prodavnicu u najprometnijem terminu i na sav glas pravis buku, da svi cuju kako su te zezali. Pa kad vise niko nece nista da kupi kod njih i svi pocnu da beze iz radnje...
 
Slaba ti vajda od svega toga, osim ukoliko ne trazis moralnu pobedu, nikako se ne isplati, niti vremenski niti u pogedu sredstava. Realna garancija na bilo koji proizvod koji nema npr internacionalnu garanciju proizvodjaca od godinu dana i sl. ti je SEST MESECI, jer ZZP predvidja da se u tom periodu moze naci skrivena mana na proizvodu, sto je realno posmatrano bilo kakav kvar i MORAJU da ga srede/zamene. Sve ostalo je dobra volja servisa i prodavca, jer ako zele mogu da te, oprosti na izrazu, jebu na mirjadu nacina. :) Ova ''skrivena mana'' vazi u slucaju da uredjaj nije vidno fizicki funkcionalno ostecen, nisu ni oni budale.
Moraju da srede/zamene proizvod tokom trajanja 24 meseca koliko je obavezna garancija, tih šest meseci se odnosi na teret dokazivanja nesaobraznosti. U prvih šest meseci teret dokazivanja je na prodavcu a kasnije na kupcu, nema to nikakave veze sa načinom rešavanja garancije. Tokom celog garatnog roka kupac ima pravo izbora da li da se proizvod popravi ili zameni novim. Tako je po ZZP, naravno da je praksa drugačija iz razloga što se do poštovanja ZZP mora doći preko sudskog postupka koji košta i traje.
 
Ocigledan je ovde problem u komunikaciji izmedju servisa i maloprodaje...niti su oni znali sta se desava sa telefonom, niti su citali izvestaj kada im je isti vracen u radnju...mene jedino cudi zasto im je toliko vremena trebalo da ustanove tako jednostavan problem...

Upravo tako, manjak komunikacije i manjak zainteresovanosti, standardan problem u vecini nasih maloprodaja. A i za servis standardno, ne zuri im se, rok je dugacak, nek priceka musterija. Moras da imas vezu i kod servisera danas, pa da odes tamo, odneses im 100g kafe i 2L koka kole, pa da vidis kako bi se ustanovio kvar za 2 sata.
 
Moja sestra imala sličan problem sa tabletom, na kraju odnela u servis ovako, 1200 dinara je bila popravka (zamena USB konektora) ne verujem da je za telefon skuplje .. nego neće mamlazi da se cimaju, neće da rade ... oni su Bog i Batina, i lakše samo da napišu Mehaničko Oštećenje....
 
Kontaktirao savetovaliste potrosaca kazu nisu nadlezni za pravna lica, pravna lica se ne tretiraju kao potrosaci po novom zakonu. Sugerisali da se obratim Privrednoj komori Beograda.
Kontaktirao njih, kazu da ne mogu nista jer Telenor nije njihov clan, mogu da sude samo clanovima.
Konktaktirao Privrednu komoru Srbije, podnosi se prijava Sudu casti pismenim putem sa svim dokazima ...
Ako oni ne odrade posao, radice klasican sud
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno