Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Ono sto sam ispustio da napisem da sam ja zivkao svakih 4-5 dana, ali nikad nikakvu informaciju nisma dobio osim da ce me zvati kada uredjaj bude gotov.
Tvoj je problem a) što si zivkao, jer si im dao pokriće da opušteno mogu da kažu da su te tada obavestili o odluci o reklamaciji i b) što se nisi informisao koja su tvoja prava (makar ova tema postoji nekoliko godina).
 
Pa nemaju oni dokaz da su ga obavestili, zna se da je dokaz hard copy, ili elektronski trag.
 
Može da bude u pisanoj/elektronskoj formi, ali nije obavezno. Postoji dokaz o telefonskom razgovoru (ako je tačno da je zvao svakih 4, 5 dana), bez obzira ko je koga nazvao. O čemu su pričali - svako može da tvrrdi svoje i ne može da dokaže. Obrni, okreni, bakari je svakako istekao taj rok.
 
Pozvao danas servis u Cacku i kazu da je na racunaru pokvarena maticna ploca i graficka karta. Kaze serviser da je odobrio reklamaciju u vidu povracaja novca ili zamene novim racunarom. E sad ja sam taj racunar platio 71110 dinara a sada vidim da mu je cena 67990 dinara. Da li ja mogu ako kazem da hocu da mi posalju novi racunar i da trazim i ovu razliku od 3000 dinara ? I ko treba sada da me kontaktira i da me pita sta zelim ?
 
Kaži da hoćeš iznos sa fiskalnog nazad, pa kupi opet..... tako ti je najčistije. Ja sam tako uradio kad mi HDD bio na reklamaciji posle 3,5 mesca od kjpovine, pošto u medjuvremenu pala cena, izabrao sam iznos sa fisklanog, dodao 500 din i kupio isti HDD u Red varijanti sa 3 godine gaarancije..... prvi bio Green sa 2 godine garancije.
 
Recite mi, jel moze roba da se vrati nazad ukoliko se kupac predomisli?

edit: mislim da sam nasao odgovor na pitanje
 
Poslednja izmena:
Moze, ako si robu kupio u maloprodaji imas rok od 7 dana da je vratis, ako si narucio online i kurir ti doneo robu da kucnu adresu tad imas 14 dana.
Vezano za moj problem, ko mene sada treba da kontaktira i da me pita da li zelim povracaj novca ili drugi racunar ?
 
malo mi je specifican slucaj posto hocu da zamenim (za drugi model) plocu koja je crkla posle 3 dana :)
 
Moze, ako si robu kupio u maloprodaji imas rok od 7 dana da je vratis, ako si narucio online i kurir ti doneo robu da kucnu adresu tad imas 14 dana.
Vezano za moj problem, ko mene sada treba da kontaktira i da me pita da li zelim povracaj novca ili drugi racunar ?
U maloprodaji nemaš po zakonu mogućnost da vratiš, tih 7 ili X dana, kod nekih firmi je to moguće, ali je to poslovna politika firme i njihova dobra volja da zamene ili vrate novac.

malo mi je specifican slucaj posto hocu da zamenim (za drugi model) plocu koja je crkla posle 3 dana :)
Ako je proizvod neispravan nemaš mogućnosti ni ako je kupljen online da ga vratiš, ide standardan postupak reklamacije. Vraćanje u roku 14 dana online kupljene robe se odnosi na ispravnu robu.
 
Poslednja izmena:
evo ovi mi odgovorili da salju kurira u pon, samo da napisem da hocu obe da vratim, sta se ovoj jednoj desilo i to je to kao. e sad da li ce mi dozvoliti zamenu obe, ili kako, videcemo..
 
Ja zvao danas sluzbu za reklamacije i kazu da njima pise da je racunar jos na servisu. A ovi iz servisa kazu da kod njih pise da je racunar razduzen i da su odobrili reklamaciju. U cemu je sada problem ? Izgleda da ovde lud zbunjenog j...
 
Lepo pismenu prijavu predaš, jedan primerak overen da su primili ostaje tebi i ako nema odgovora u roku par dana, ima unutrašnja kontrola tržišne inspekcija i prijaviš. Sa stavom to ne funkcioniše nikada ni neće funkcionisati.

tacno.
 
Kako se CT i ostali veci lanci ponasaju prilikom servisa gotovih konfiguracija, poznaniku neradi DVDRW (tek ga kupio ali je tek nakon 2 nedelje ubacio CD), bili danas, prodavac nece da cuje da izvadi DVDRW ili mi da ga izvadimo i samo njega posalje nazad u servis, prica nesto da on to nemoze tako, da to jedino poslovodja moze da odobri ako oce, bla bla, bla.... ?

Ovaj poznanik je vec poludeo, prvo mu nisu dali dvi->vga adapter pa posle jos video da ni power kabal nije dobio (to sam mu ja dao), pa sutra ide da se svadja sa poslovodjom

Znam ja da mozes ti sam direktno slati delove kompa koji su u garanciji ma kako su kupljeni direktno kod uvoznika istih (ja sam tako uvek radio i uglavnom nisu pravili problem mada nista nisam nikad slao u CT servis)...
 
Ako je komp kupljen kao konfiguracija, tacnije ako nije kucan na kasi kao komponente, onda mora celu konfiguraciju da odnese na servis. I najbolje nek ne silji djoku previse vec kulturno uz molbu da pozure jer je samo optika u pitanju, jer ce ga u suprotnom dr..ti maksimalni vremenski period.
 
Porucio sam Tastaturu i podlogu za mis 23.01 u Emmi-u pare uplacene isti dan, posle 7 dana cekanja (te nemaju na stanju a receno je da imaju pa salju danas sutra itd...) tastatura stize otvaram paket i ne verujem :trust: Bez blama mi poslali polovnu tastaturu moguce je da je stajala kao izlozeni primerak ali pre ce biti
da su je maznuli nekom radniku pa poslali meni :)

Do sada sam ostavio brdo para u Emmi-u i Win Win-u a vise nece videti ni dinara
 

Prilozi

  • CAM00282 (Custom).jpg
    CAM00282 (Custom).jpg
    342.4 KB · Pregleda: 190
  • CAM00283 (Custom).jpg
    CAM00283 (Custom).jpg
    318.6 KB · Pregleda: 193
  • CAM00284 (Custom).jpg
    CAM00284 (Custom).jpg
    366 KB · Pregleda: 185
  • CAM00286 (Custom).jpg
    CAM00286 (Custom).jpg
    340.7 KB · Pregleda: 173
  • CAM00287 (Custom).jpg
    CAM00287 (Custom).jpg
    425.8 KB · Pregleda: 175
^ Da se nadovežem, u istoj firmi sam uzeo pre mesec dana fx8350, stigne kući, i imam šta da vidim. Kutija od cpu otvarana, izvadim kule, on prašnjav, a takođe ispod fali pasta.. Cpu takođe samo obrisan od paste onako loše..
Imao sam sreće da nadjem čoveka iz njihovog magacina odakle je poslato, I odmah mi je izvršena zamena.
Od tada nikad na kućnu adresu, u radnju, pa tamo odem i pokupim/pogledam.
 
^^ Tuga

Meni su javili u 2 popodne da salju kurira na moju adresu da bi im vratio tastaturu nazad

Naravno kurira jos nema i verovatno nece ni doci
 
Mislim da ti nece praviti problem oko povracaja (osim sto ce ti pare biti nedostupne neko vreme). Verovatno kurir nije stigao danas.

Ja sam im jednom vracao neki monitor, i vratili su novac. A nije ni bila nikakva podvala u pitanju kao ovde sa tastaturom, ili ovim procesorom, vratio sam potpuno nov monitor posle jednog dana zbog previse ips glow-a. Cekao sam 15ak dana da mi uplate novac na racun.
 
Ja sam njima uplatio pare na racun
 
Ako je komp kupljen kao konfiguracija, tacnije ako nije kucan na kasi kao komponente, onda mora celu konfiguraciju da odnese na servis. I najbolje nek ne silji djoku previse vec kulturno uz molbu da pozure jer je samo optika u pitanju, jer ce ga u suprotnom dr..ti maksimalni vremenski period.

Smesna i retardirana politika, pogotovo sto je rezac stigao neispravan, mada kupac je kriv sto je komp sedeo 3 nedelje u kutiji...

Kupac neverujem da se lepo ponasao jer su mu zenu otpilili za dvi vga adapter trazili 700din, pa kad je on dosao kuci ko zna sta im je sve rekao, pa posle jos naponski kabal a sad i dvdrw :)

Da sam ja u pitanju izvadio bi rezac i direktno posalo u CT ili koji je vec uvoznik, moraju da ga prihvate...
 
Ajde pomoc.
Pravno lice kupilo uz dvogodisnji ugovor BB Q10 telefon zz tipa 35 000 din (cena uz ugovor) u Avgustu 2013.
Posle 20tak dana, telefon poceo da otkazuje (zvucnik, kamera i baterija) odnet na servis, 20 dana kasnije odobrena zamena.
Pocetkom Oktobra dakle uzet drugi aparat. 20 dana kasnije opet problemi sa zvucnikom. Opet na servisu 20 dana, odobrena zamena.
Sredina decembra, treci komad isti problem, zvucnik pocinje da krci kada se pojaca preko 50%. Telefon poslat na servis, 5 dana nakon toga se vraca uz obrazlozenje da je ispravan. Uzima se aparat i isprobava, isti problem. Radnik u prodavnici se slaze da zvucnik ne radi kako valja i unosi to u reklamaciju. Telefon ostaje u Telenoru.
Posle 10 dana opet se javljaju "telefon radi, preuzmite ga".
Nova godina i Bozic prolaze i pise se zvanicna reklamacija Telenoru. Nakon 15 fana odgovaraju "miskljenje servisa je merodavno, ako kazu daje ispravan onda je tako....".
Telefon se preuzimz sa servisa, i dalje neispravan i ponovo daje uz napomenu da ili je neispravan ili su prodali uredjaj sa skrivenom manom koji ne moze da se pojaca na nivo potreban za koriscenje".

Sta ciniti?
Nece da daju ni ispravan uredjaj I drugi model, kamoli da vrate novac (ili raskinu ugovor).

Koga pozvati dz realno utvrdi ispravnost telefona, ne mogu da verujem da zato sto je neko ovlasceni serviser njegova je prva I poslednjz, jedina merodsvno. Posebno je to tesko prihvatiti kada se to desi na tri aparata, dva puta ga zamene a treci put nece jer je eto taj "ispravan".

Hvala
 
Poslednja izmena:
Ono što možete da uradite, konsultujete se sa udruženjem za zaštitu potrošača, ako to ne pomogne morate rešenje potražiti preko suda. Na žalost koliko ja znam drugog načina nema. Pošto servis računa na to da nećeš gubiti vreme i novac pokretanjem parnice, plaćati veštačenje itd. mogu kako hoće.
Ono što bih ja uradio je poslao prodavcu pismo sa opisom problema i zaključkom da ukoliko se to ne reši, to loše iskustvo će se podeliti na društvenim mrežama. Iznošenje takvih loših iskustava preko fb, tw, blogova ih zna naterati da reše problem.
Svakako prvo se konsultujte sa udruženjem za zaštitu potrošača.
 
Treba mi savet sta ciniti. Sestri je crkla maticna ploca na gotovoj konfiguraciji kupljenoj u Gigatronu. Posle punih mesec dana popravili su komp, tj. zamenili plocu. Instruirao sam je da trazi pisanu garanciju od 2 godine na plocu, ali su je tamo o'ladili pricom da ima garanciju od 2 godine na plocu i da to sve stoji u sistemu, ali da oni ne daju pisanu garanciju. Ima samo neki "izvestaj" na kome pise da je zamenjena ploca. Kako se postaviti? Verovati im na rec, ili insistirati na pisanoj garanciji?
 
Ajde pomoc.
Pravno lice kupilo uz dvogodisnji ugovor BB Q10 telefon zz tipa 35 000 din (cena uz ugovor) u Avgustu 2013.
Posle 20tak dana, telefon poceo da otkazuje (zvucnik, kamera i baterija) odnet na servis, 20 dana kasnije odobrena zamena.
Pocetkom Oktobra dakle uzet drugi aparat. 20 dana kasnije opet problemi sa zvucnikom. Opet na servisu 20 dana, odobrena zamena.
Sredina decembra, treci komad isti problem, zvucnik pocinje da krci kada se pojaca preko 50%. Telefon poslat na servis, 5 dana nakon toga se vraca uz obrazlozenje da je ispravan. Uzima se aparat i isprobava, isti problem. Radnik u prodavnici se slaze da zvucnik ne radi kako valja i unosi to u reklamaciju. Telefon ostaje u Telenoru.
Posle 10 dana opet se javljaju "telefon radi, preuzmite ga".
Nova godina i Bozic prolaze i pise se zvanicna reklamacija Telenoru. Nakon 15 fana odgovaraju "miskljenje servisa je merodavno, ako kazu daje ispravan onda je tako....".
Telefon se preuzimz sa servisa, i dalje neispravan i ponovo daje uz napomenu da ili je neispravan ili su prodali uredjaj sa skrivenom manom koji ne moze da se pojaca na nivo potreban za koriscenje".

Sta ciniti?
Nece da daju ni ispravan uredjaj I drugi model, kamoli da vrate novac (ili raskinu ugovor).

Koga pozvati dz realno utvrdi ispravnost telefona, ne mogu da verujem da zato sto je neko ovlasceni serviser njegova je prva I poslednjz, jedina merodsvno. Posebno je to tesko prihvatiti kada se to desi na tri aparata, dva puta ga zamene a treci put nece jer je eto taj "ispravan".

Hvala

Mozes se informisati ovde http://www.zastitapotrosaca.gov.rs/za-potrosace.php , obratiti se njima pa ce te usmeriti na nekog vestaka, gde mu se ostavi telefon na odredjeno vreme, on da svoje misljenje,tj napismeno dobijes da nesto nije u redu sa telefonom i sa tim pokusas opet sa Telenorom da se nagodis, ako ne uspe, onda ti preostaje tuzba...
 
Juce oko 4 sam im poslao mail, nisam dobio nikakav odgovor do sada ali verujem da ce biti nesto. Hvala anyway
 
Matična ploča kupljena 2011 u julu sada krenula da otkazuje, tačnije crkla zvučna na njoj. Ima 3 godine garanciiju pa je odnesem ja u ovlašćeni servis koji je ujedno i uvoznik, i lepo mi se jave posle desetak dana da je ploča neispravna i da ću dobiti zamenu od prodavnice iz koje sam kupio. E tu sad nastaje problem. Firma odnosno prodavnica odakle sam kupio je promenila ime i prebacila se (šta god to značilo) i oni se sad ograđuju da nemaju oni obavezu da mi daju zamenu nego servis, tj. uvoznik. Ja pozovem servis i oni kažu kako nemaju oni obavezu nego prodavnica, nema veze što se prebacila imaju oni obavezu.
E sad pitanje, koga da jurim da mi realizuje reklamaciju?
 
Odgovornost nr prvo na prodavcu pa uvozniku. Servis, ako je samo servis nisam siguran da ti moze pomoci. Kako je to firma promenila ime/prebacila se??
 
Nije servis samo servis nego je ujedno i uvoznik. A za tu prodavnicu šta je sa tim bilo je tebi jasno isto koliko i meni :)
 
Matična ploča kupljena 2011 u julu sada krenula da otkazuje, tačnije crkla zvučna na njoj. Ima 3 godine garanciiju pa je odnesem ja u ovlašćeni servis koji je ujedno i uvoznik, i lepo mi se jave posle desetak dana da je ploča neispravna i da ću dobiti zamenu od prodavnice iz koje sam kupio. E tu sad nastaje problem. Firma odnosno prodavnica odakle sam kupio je promenila ime i prebacila se (šta god to značilo) i oni se sad ograđuju da nemaju oni obavezu da mi daju zamenu nego servis, tj. uvoznik. Ja pozovem servis i oni kažu kako nemaju oni obavezu nego prodavnica, nema veze što se prebacila imaju oni obavezu.
E sad pitanje, koga da jurim da mi realizuje reklamaciju?

Najbolje bi bilo da pozoveš zaštitu potrošača i raspitaš se, 0800-103-104.
 
Da se javim :)

Posle tri danacekanja kurir je dosao po tastaturu kod njih je od Subote

Evo sad mi stigla poruka na mob da je tastatura na testiranju hahaha

Kakav olos! Poklanjam im 3500 din ali zato odo u inspekciju da ih prijavim
 
Nazad
Vrh Dno