Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Meni je jasno da po Zakonu o zaštiti potrošača na sve ono što ima 2 god. garancije nije potreban garantni list, i to mi je ok. Ali ovo što sam naveo je samo kap koja je prelila čašu. Kupljen CPU, 36 meseci garancije, došao bez garantnog lista. Kupljeno Seasonic napajanje, opet 36 meseci garancije po njima (iako SS daje 60, ali ok Kimtec je uvozik), došlo bez garantnog lista. Što je dosta, dosta je. I šta raditi? Koliko razumem, tržišnoj inspekciji su vezane ruke, a udruženja potrošača su lakrdija.
 
Poslednja izmena:
Meni je jasno da po Zakonu o zaštiti potrošača na sve ono što ima 2 god. garancije nije potreban garantni list, i to mi je ok. Ali ovo što sam naveo je samo kap koja je prelila čašu. Kupljen CPU, 36 meseci garancije, došao bez garantnog lista. Kupljeno Seasonic napajanje, opet 36 meseci garancije po njima (iako SS daje 60, ali ok Kimtec je uvozik), došlo bez garantnog lista. Što je dosta, dosta je. I šta raditi? Koliko razumem, tržišnoj inspekciji su vezane ruke, a udruženja potrošača su lakrdija.
Kada bimo prestali da kupujemo po takvim uslovima bar za neko vreme, verovatno bi se prodavci malo opametili. Ovako rade kako im se može i hoće, jedva da se pridržavaju i zakona a kamoli dobre poslovne politike. Niko od njih (kao i cela naša privreda ) ne ide na duge staze nego samo po principu " Mazni sad šta možeš, ko zna šta će sutra biti".
Treba nam neki naš Ralph Nader i Better Business Biro pa da vidiš šta bi bilo.
 
Meni je jasno da po Zakonu o zaštiti potrošača na sve ono što ima 2 god. garancije nije potreban garantni list, i to mi je ok. Ali ovo što sam naveo je samo kap koja je prelila čašu. Kupljen CPU, 36 meseci garancije, došao bez garantnog lista. Kupljeno Seasonic napajanje, opet 36 meseci garancije po njima (iako SS daje 60, ali ok Kimtec je uvozik), došlo bez garantnog lista. Što je dosta, dosta je. I šta raditi? Koliko razumem, tržišnoj inspekciji su vezane ruke, a udruženja potrošača su lakrdija.
Učini ono što sam i ja. Samo im saopšti da ako ne dobiješ garantni list da ćeš im poslati robu nazad na osnovu Zakona o zaštiti potrošača, član 35.
Ovo pod uslovom da nije prošlo 14 dana od dana preuzimanja paketa.
 
Evo moj problem, da vidim da li sam zeznuo stvar :)
Pred kraj garancije crkne ploca na telefonu (AtivS), ja ga posaljem u radnju gde sam ga kupio, i posto oni nisu umeli da otklone kvar, vrate mi telefon nazad i kazu da posaljem u bg elektronik. Poslao sam ga tamo i oni ustanove da je ploca riknula i da mora nova da se stavi. Opet posaljem telefon nazad u radnju gde sam ga i kupio sa kopijom garancije i fiskalnog i sa papirom iz bg elektronika i od tada je proslo 70-80 dana (sve ukupno) a oni se prave prosti. Kazu da je ploca narucena iz Madjarske i da cekaju. Na garanciji lepo pise da ukoliko ne poprave uredjaj za 45 dana dobijam novi.
Kada sam ja to napomenuo, serviser je jednostavno rekao da moze da mi vrati taj moj pokvaren telefon.
Ja od papira imam samo original fiskalni i garanciju.
 
Mislim da ne mozes nista, 45 dana su promenili u "razuman rok". Sta god to znacilo...inace, trebao si da uzmes potvrdu o prijemu robe na servis kad si ga predao, ali svi se prave Toshe za to...
 
@tattoo
Zato što inspekcija nema ništa sa tim i zato što 45 dana ništa ne znači nego je u zakonu predviđen razuman rok, ma šta to značilo.
 
Samo nek on prijavi, veruj mi sa ce se resiti sve beoma brzo.....
 
Pozdrav kolege forumaši, imam par nekih nedoumica, pa ako može mala pomoć. Pokušah da pronađem u pretrazi, ali ne nađoh konkretni problem.
Ovako. Klincu iz komšiluka obećali roditelji novu mašinu krajem godine ako upiše fax, još on tu štedeo neki novac, radio kao obezbeđenje za 80din/sat, baš se trudio da skupi neki novac da se ponovi.
Pošto nije imao celokupan novac u kešu, odluka je pala de će uzeti u lokalnoj winwin prodavnici, pa valjda preko administrativne zabrane ili čega već i dobro.
Sklopim mu ja neku mašinu za njegov budžet i to za nekih 80000 otprilike. Naglasim mu da traži garanciju na pojedinačne komponente, a ne celo kućište da može posle da ubaci neke stvari iz starog konpa tipa optiku, da može da očisti konp povremeno, prebaci stvari sa starog harda... sve u svemu da ne dobije onu čuvenu nalepnicu. Nije bilo problema u ww, kao sve je ok, samo naravno kupovina traje na ovaj način duže, nego kada se poruči kuririma, ali nije bio problem.
I danas stigla mašina, ali kao ima nalepnicu i kažu oni njemu da mora tako, jer bez nalepnice nema pravo na garanciju, iako je dobio sve posebne stavke na garanciji. On naravno preuzeo, ali meni krivo, pa sad kad je video da je meni krivo, shvatio je da je uprskao.
Da li on sad ima neko pravo da se žali oko toga i da insistira na uklanjanju nalepnice bez gubitka garancije?
Meni je lično to apsolutno glupo što su odradili sa nalepnicom. Prvo em što ne može bez njih ništa da odradi što se tiče stavki spomenutih gore, em što su mogli da mu uvale npr neko jeftinije napajanje ili još gore repariranu komponentu. Ona fora o povraćaju novca u roku od 14 dana je valjda samo u slučaju da se kupuje na daljinu, tako da na to nema pravo, mada nije problem u tome. Samo da sme da otvori kućište, a da posle nema problema.
 
Nek se ne uzrujava, ako necemu bude nesto, samo posalje defektnu komponentu sa njenom garancijom u kutiji. A i ne, ne mogu to da rade, ako si na to mislio, ne mogu da uslovljavaju garanciju otvaranjem kucista. Samo reci inspekcija ako bude problem, i problema nema.
 
Sto ste uopste trazili njima da sklapaju to, uzmes lepo sve zapakovano i sam sklopis za manje od sata (i to odradis ljudski). Nema nikakvih problema mozes nalepnicu odmah da skines, mada ako nesto ne daj boze rikne, nece oni raditi dijagnostiku nego moras sam da ustanovis koja komponenta pravi problem (ili ne radi) i da je izvadis i da samo nju reklamiras.
 
@kenny_sp86 opusti se, kod njih je generalno problem u manjku komunikacije, ako ste sastavili masinu po izboru kao sto si napisao oni nemaju pravo da stave nalepnicu, ali posto je to kod njih u servisu sastavljano oni kao na traci pice nalepnice redom tkd opusteno, i ako skines nalepnicu ne gubis garanciju i ne mogu ti ni a reci u vezi toga.
 
Nije tražio sklapanje. Tražio je delove. Ja sam trebao da mu sklapam tu mašinu. Garanciju su mu uslovili da mu mašina mora biti sklopljena sa njihove strane. Mislim da je ovo problem u lokalnoj ww prodavnici, da su tu oni nešto zeznuli i odradili na svoju ruku. Hvala vam svoj trojici na odgovorima. Preneću mu šta ste napisali.
 
Poslednja izmena:
Ma nema šanse da mu uslovljavaju kupovinu posebnih delova i njihovu garanciju time da oni sklope komputer. Ako te je poslušao i uzeo garancije na pojedinačne komponete onda ta nalepnica nema nikakve veze. E sad, ako je kupovano na kredit, sa odvojenim računima za komponente, verovatno bi morao i kredit da traži za svaku ponaosob a to bi bilo previše komplikovano ako je i uopšte moguće za neke od njih.
 
Nemam pojma. U suštini bitno je da ima posebno garanciju i račun za svaku komponentu, tako da verujem da je tu došlo i do neke brljotine u komunikaciji između centrale, servisa i prodavnice. Mislim ako on pošalje neku komponentu na servis sa računom i garancijom ko će njemu da kaže kako je ta komponenta izvađena iz nalepnicom zaštićenog kućišta. Mislim da je fora samo u onome što kaže Supreme.50, da ako dođe do nekih problema dijagnostika će sada verovatno biti svaljena na mene kao dobrog komšiju. :D
 
Nema logike da se neko zezao da mu sklapa racunar iz komponenti ako on to nije trazio i samo pobrojao spisak komponenti.
A nemoguce je i da ima racun za svaku komponentu ako je sve kupio na jednom mestu...Ta tvoja prica nije logicna, ili si nespretno objasnio.

Evo ja sam danas uzeo jedan komp, mogao sam da biram gotovu konfiguraciju, ili ja da sklapam, cena za mene je prakticno ista, ali garancija naravno nije.

U slucaju gotove konfiguracije dobijes zakonom propisanih 2 godine jer se tada garantuje na ceo sklop, tj. ako ne radi recimo memorija nece raditi ni ostatak, a garancija je na ceo uredjaj.
Nemoram da objasnjavam da sklop od vise komponenti ima vece sanse da se pokvari.

Kada kupujes iz komponenti garancija je na svaku zasebno jer niko nema potrebe da garantuje da ce raditi kao celina.

Prosto ko pasulj?
 
Poslednja izmena:
Nema logike ni meni, ali eto tako je. Dobio je sastavljenu mašinu, sa nalepljenom nalepnicom, ali svaka komponenta je na posebnom računu i dobio je kutije od komponenata kao da ih je kupovao jednu po jednu. Meni to i ima smisla u tom slučaju da je sve na posebnim računima kada reklamiraš jednu komponentu, ali ajde.
Zašto su štampali posebne račune, ne znam. Ja lično nikada nisam kupovao nešto u winwin-u, sem ponekad neku periferiju, ali prilikom kupovine komponenti iz Emmi-a (u suštini sestra firma) i ja bih dobio jedan račun na kojem su navedene sve komponente. Uostalom problematika nije u trajanju garancije, nije ni u tome da li su oni ili nisu trebali sklopiti mašinu, problematika je bila u toj nalepnici. Ako je tražio garanciju na komponente, a ne na računar, koju je u suštini pritom i dobio, zašto su je lepili?
 
Pa sto je prihvatio to uopste onda??? Ja bih to vratio, rekao im da sad lepo isporuce nove delove upakovane (znaci ne te sto su povezali) i lepo sve sklopio. Sto se tice nalepnice, neko ju je mahinalno zalepio u servisu jer lepe na svako verovatno, njemu lakse da zalepi pa da si ti u problemu kao sad, nego da ne zalepi pa da on bude u problemu. Ako imas posebne racune, odnosno ako imas posebne GARANCIJE, onda oni ni ne mogu da znaju da li si imao nalepnicu ili ne, tj. pretpostavljaju da nisi jer nisi kupio konfiguraciju nego komponente. Jedino ako nisi lud pa prilikom reklamacije kazes "e al' bila je nalepnica koju ste mi rekli da ne skidam, ali ja sam kupio ovako, a rekao ovako.....", nego se pravi da nalepnica nije ni postojala.
 
Pa kad je neiskusan. I ja bih vratio da je moj konp u pitanju, ali njegova je bila odluka. Verovatno je samo jedva čekao da sedne i da se igra i problem shvatio kada je želeo da prebaci podatke sa starog konpa. Tek me je onda zvao pošto nije znao šta da radi. Sve u svemu dobro se završilo. Ima kutije, ima garancije na komponente. Biće samo da je neko greškom sklopio računar i nalepio nalepnicu. Verovatno su i oni u gužvi zbog predstojećeg poskupljenja, pa nisu obraćali pažnju na detalje.
 
Ako ima garancije za odvojene komponente a i za celu stvar onda je to još bolje. Možda se sažalili na njega pa mu besplatno sastavili komp, to bi bilo baš lepo od njih. To što ima ambalažu za komponente je jako dobra stvar, više vrede ako se prodaju. Kaži mu da sačuva ambalažu za sve.
 
Pa da. Mada i dalje se čudim izjavom da mu je garancija uslovljena da oni sklope mašinu u lokalnoj winwin prodavnici, ali ću prepisati to njihovom neznanju.
 
Da se nadovežem mojim skorašnjim iskustvom.
Naručio sam uređaj od WinWin-a, u vrednosti od 20000 din.
Uređaj je stigao, brzi poštar je otišao a ja otišao kući da raspakujem ambalažu. Kad ono, roba je oštećena i to od takvog udarca da je kućište bilo ulubljeno.
Iz call centra su mi rekli da pozovem kurira brze pošte i sačinim zapisnik o oštećenju. Kako kurir nije mogao više da se vrati istog dana to smo uradili 2 dana kasnije.
Uređaj sam vratio. Ovaj lik iz brze pošte mi je rekao da se ne brinem, jer se to često dešava prilikom prenosa kabastije robe, i da će mi ovi poslati drugi uređaj za dan dva. Došla je nova godina, pa Božić, i ja sam zvao da pitam šta se dešava u WinWinu (tačnije pisao sam). Komercijalista mi je odgovorio, u smislu da to nije njegova greška, ali da je servisni centar odlučio da se uređaj pošalje u servis.
NEVEROVATNO
Proučavajući, zakon o zaštiti potrošača, zaključio sam da bi na kraju možda završili i na sudu, ali ja za to nemam vremena i živaca. Jedino što mi je žao što im nisam poslao tržišnu inspekciju, ali pitanje je šta bi i oni uradili.
NIKAD NE PUŠTAJTE BRZOG KURIRA DA ODE PRE NEGO OTVORITE PAKET ISPRED NJEGA i NIKAD WINWIN.
Pozdrav.
 
Pa iskreno govoreći, oštećenje i nije greška WinWin-a ako je bilo zapakovano u odgovarajuću (fabričku ili bolju ambalažu) ali nisu smeli da šalju na servisiranje nego da pošalju novo a oni da rešavaju to sa kurirom. A možda šalju u servis samo da procene štetu. U svakom slučeju tebi sleduje nov proizvod i to u najkraćem roku, zašta si platio, a ne oštećen ili popravljan.
 
Produzenje garancije, kako stoje stvari? Uredjaj radio godinu dana, i crkao. Posle 15 dana zamenjen novim koji je crkao posle 2 meseca, sada je u pitanju 3. primerak na koji sam cekao iz servisa 30 dana na zamenu. Imam jos 2 meseca garancije od prvog uredjaja, da li je trebala garancija da se produzi za neki period ili da pocne nova za novi uredjaj ili kako vec?
 
Koliko se secam, ako ti zamene novim uredjajem dobijas punu novu garanciju.
 
Naravno , dobija se nova produzena garancija od dana kada si dobio novi proizvod .
 
Poslednja izmena:
Nije tačno d ase dobija nova puna garancija već garancija teče od dana prvobitne kupovine povećanja za razliku dok se čekalo na isporuku reklamiranog proizvoda.

Na primeru da bi nekom bilo jasnije imaš garanciju od dve godine, mesec dana preisteka iste uređaj se pokvari. Ti na reklamaciju zamenu i slično čekqaš recimo mesec dana i uređaj ti zamene. Nećeš dobiti na taj uređaj novu garanciju od dve godine što bi faktički značilo d asi garancijom pokriven skoro 4 godine već mesec dana stare garancije i mesec dana koja su protekla za ostvarivanje dakle dva meseca ukupno.

Nije loše ponekad zakon pročitati
 
Nazad
Vrh Dno