Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

elem neznam sta sam uvredljivo reko osim istine ,al krastavac nisam ja kriv sto istina boli pa brisite moje poruke , sledece dopizdelo mi je vise ovih koji su nadrkani i najgora stvar je sto nas drug nesic predstavlja jagodinu u najgorem mogucem svetlu a verujte mi tamo ima gomila extra momaka koji su posteni i extra likovi ! i nemojte da brisete postove vise jer nije lepo neka svako kaze sta misli i sta ima da kaze ,jer zato ovaj forum i postoji kolko ja mislim ,e sad ako gresim admini izaberite one koji vam se svidjaju a mi ostali da lepo odemo kad se nase misljenje ne uvazava i cao
 
ja ne predstavljam nista u losem svetlu vec ti svojim "da i komsiji crkne krava" stavom


ok,covek se uci dok je ziv, priznajem gresku, molim admine da pobrisu moje postove i postove vezane za njih, kao da se nije nista ni desilo,
hvala
 
Poslednja izmena:
druze nije da i komsiji crkne krava ,ne zelim ja tebi nista lose nego jednostavno nisam mogao da neodgovorim jer nije uredu to sto ti radis i kako predstavljas sebe ,jos ces da budes nevinasce na kraju sta? nema brisanja neka ga neka protumace ljudi ko je u pravu .i batali vise da motas jednu te istu pricu jer je bezveze .
 
pa bezveze je jer je i ona glavni razlog mog nezadovoljstva
 
da se nadovezem na pricu, ortak je 2 puta narucivao telefonom u emmiju da mu napajanje stigne u poslovnicu, oni mu (oba puta sa zakasnjenjem) salju na kucnu adresu... na kraju uzeo na drugom mestu.

ja trazio neki info isto preko telefona, kaze pozvacu vas za pola sata. pozvala me sutra, i jos kao hocete da narucite? a ja vec kupio stvar u drugoj radnji...

iz mog (skromnog) i ostalih iskustava odavde shvatio sam da 50 dinara jeftinija komponenta nije vredna cimanja i potencijalnih problema...
 
Iskustva su različita, ja sam kod njih dva-tri puta poručivao da stigne u radnju kod Arene nešto što nemaju na stanju i svaki put su me uredno zvali posle ~3-4 dana da jave da je stigla komponenta i da mogu da je preuzmem. Ipak, ako ima u ponudi, radije odem kod Joke bez obzira na cenu, ali nema uvek i sve što ima kod emmija pa kombinujem. :)
 
Paket bez fiskalnog računa i garantnog lista

Večeras mi doneo kurir paket (skener) naručen u Emmiju u petak.

Kad sam ga posle otvorio, nema fiskalnog računa i garantnog lista. Dobio sam reklamacioni papir, izjavu Altija i fakturu (sve zajedno uheftano).
Najbolje od svega je što na reklamacionom papiru stoji da se garancija ne može ostvariti bez garantnog lista i kopije fiskalnog računa.

Ovo mi se prvi put dogodilo sa njima :(. Do sada je uvek sve bilo kako treba, a naručivao sam solidno (i za sebe i druge).

Ujutro šaljem žalbu na e-mail. Nisam ni otpakovao skener da proverim da li uopšte i radi.
 
@ DukeofSerbia

Fiskalni racun su naravno obavezni da ti daju. Sto se garantnog lista tice, nema potrebe ako je garantni rok do dve godine, posto je to rok predvidjen zakonom za reklamaciju. Garancija ima svrhu jedino ako daje prava veca od zakona.
 
Znam za to, samo sam naveo šta stoji na reklamacionom papiru.
 
Imam jedno pitanje u vezi reklamacije, ali nije u pitanju tehnika već obuća. :)

Kupio sam predprošli vikend patike za mali fudbal. Uzeo sam ih u subotu, prvi put obuo u nedelju odigrao jedan fudbal sat vremena, igralo se u hali. Došao kući izvadio patike iz kese i primetio da su se neverovatno izgrebale. Leva patika ima 5-6 ogrebotina sa prednje strane od 7-8 cm odokativno, baš na "punoj u fudbalskom žargonu. Na desnoj ima par pečata na spoljnom delu patike prečnika možda 3-4 cm. Odem odmah u pondeljak da reklamiram na šta mi devojka koja radi kaže da je to fizičko oštećenje, ja se nasmejem i kažem joj pa normalno to su patike za fudbal, ja ne umem loptu da pomeram telepatijom, već moram da je šutnem tj. ostvarim fizički kontakt sa njom ne bi li ona otišla tamo gde ja zamislim. :D

Na to dobijem odgovor da će poslati kod nekog njihovog Horejšia za tike da ustanovi šta je sa njima i da će oni odbiti reklmaciju zbog fizičkog oštećenja. Ja ne sporim da je u pitanju fizičko oštećenje nastalo šutiranjem lopte, ali s' obzirom da sam tražio i pazario patike za mali fudbal to sa njima nije smelo da se dogodi. Nisu mi to prve patike za fudbal imao sam ih veliki broj čak i više njih nego patika za grad, i sve su trajale po godinu dve i nisu bile u stanju kao ove posle jednog fudbala. Kako ja da se postavim ukoliko mi odbiju reklamaciju zbog fizičkog oštećenja jer kontam da će da kažu da nisam šutirao loptu već ko zna šta. A rok od 15 dana u kojem su dužni da me obaveste o reklamaciji ističe. :)
 
Poslednja izmena:
Onda uzmi i slikaj te patike, napravi postere i izlepi im iste oko radnje na svim vidljivim mestima. Tekst mozes i sam da smislis ali ukratko "Ne kupujte ove patike tu i tu jer evo kako izgledaju posle samo jedne partije fudbala". Pre toga trazi da razgovaras i sa nekim kompetentnijim od te kasirke.
 
dzaba... prodaju zimske cipele za suvo vreme, pa ako ti prokisnu, odbiju ti zalbu.. za ovo izgrebano ce sammo da te iskuliraju...
 
Vidim ja da nemam neki pametan izbor. Šteta što sam bacio stare patike, mogao sam im odneti da pokažem kako izgleda patika posle dve godine šutiranja lopte, jedino što je đon pojeo loš beton u školskom.
 
Meni je pre par godina pukao djon zimske cipele bukvalno posle 7 dana slabog koriscenja, sad tek uvidjam da sam imao mnoooogo srece da su mi odmah vratili pare.
 
Večeras mi doneo kurir paket (skener) naručen u Emmiju u petak.

Kad sam ga posle otvorio, nema fiskalnog računa i garantnog lista. Dobio sam reklamacioni papir, izjavu Altija i fakturu (sve zajedno uheftano).
Najbolje od svega je što na reklamacionom papiru stoji da se garancija ne može ostvariti bez garantnog lista i kopije fiskalnog računa.

Ovo mi se prvi put dogodilo sa njima :(. Do sada je uvek sve bilo kako treba, a naručivao sam solidno (i za sebe i druge).

Ujutro šaljem žalbu na e-mail. Nisam ni otpakovao skener da proverim da li uopšte i radi.
Novosti

Poslao sam jutros mejl. Dobio sam relativno brz odgovor. Nažalost, moj mejl kao da nije pročitan ceo.

U odgovoru je stojalo da mi ne treba garantni list za robu koja ima garanciju dve godine već fiskalni isečak i maloprodajni račun.

Potpuno je previđeno da nisam dobio fiskalni račun.

Odgovorim da nisam dobio fiskalni račun i da je to problem. Posle malo dužeg vremena dobijem odgovor da je slučaj prosleđen kolegama...

Čekaću do 26. da mi pošalju račun, inače im šaljem paket nazad.
 
Proveri ti prvo jel skener radi, da ne ispadne posle da nece da ti uvaze reklamaciju ako ne radi u fazonu sto nisi odmah rekao da ne radi pa da se oko toga jos zavlacis sa njima.
 
Upaliću ga ako mi stigne fiskalni račun.

Po zakonu, roba kupljena na daljinu može da se vrati nazad prodavcu o svom trošku bez navođenja razloga do 14 dana od dana preuzimanja, tako da imam vremena.
 
Kako god tvoja stvar, ti njima i kad vratis robu oni to proveravaju jel radi ili ne, ako ti oni posalju uredjaj i stoji kod tebe 10 dana i vratis im ga nazad jer si narucio preko neta i imas prava na to a uredjaj ne radi oni ce te prvo pitati zasto nam niste javili da ne radi jer to podpada pod DOA a ti kazes krastavac nsiam imao racun i nisam palio itd onda ce lepo da bude RMA pa ces da cekas da odluce sta ce biti, samo zato ti kazem, da ne ispalis samog sebe ako ne radi nekim slucajem.
 
Dobro ti rece covek, a cim ima 1 falinku, postoji osnovana sumnja da se moze pojaviti jos neka. Ali da ne paranoisemo u prazno, ti to lepo povezi i proveri.
 
NOVOSTI

Ili bolje otkucati ništa. Petak ništa, subota ništa, danas ništa. Sutra ću otići na poštu i poslati im paket nazad.

Ne znam šta je osoba sa kojom sam komucirao preuzela, ali čini mi se ignore.

Ovim sam završio sa Emmijem, na žalost (ostavio sam im od jula ove godine 34.500 din, ne računajući skener).

Novosti II

U petak sam kontaktirao Atom putem mejla da ih pitam da li imaju zvučnu karticu Xonar DG i Logitech F510.

Znao sam da nemaju F510 kao ni ostali koji ga "imaju" u Srbiji jer ga Logitech duže vreme ne proizvodi niti prodaje
i ne može se nigde kupiti u Evropi i Americi, osim naravno u Srbiji :wall:.

Dobijem odgovor da nemaju F510 i zaista, uklonili su ga sa sajta i ITSveta.

Onda pošaljem pitanje da li imaju F310 i ništa :S:.

Najverovatnije ću sutra kod njih poručiti te dve stavke, ali stvarno...
 
Mda izgleda da im je to postao običaj da "zaborave" da pošalju fiskalni račun. Ja sam 17-og decembra dobio monitor naravno bez fiskalnog,čekao par dana da vidim dal će da pošalju,zovem danas a oni kao pa ni ne treba ti...
Neozbiljno dosta,al eto može im se...
 
^ Kazu ne treba ti? Lepo to u inspekciju prijaviti da ne izdaju fiskalne racune, nisi jedini, poceli su sve cesce to da rade pa ako prodje prodje...
 
NOVOSTI

Ili bolje otkucati ništa. Petak ništa, subota ništa, danas ništa. Sutra ću otići na poštu i poslati im paket nazad.

Ne znam šta je osoba sa kojom sam komucirao preuzela, ali čini mi se ignore.

Ovim sam završio sa Emmijem, na žalost (ostavio sam im od jula ove godine 34.500 din, ne računajući skener).

Ovo podseća na moj nedavni doživljaj sa WW šopom (što je u suštini ista banda). Naručio preko weba Sabertooth 990FX R2.0 , piše na sajtu 5 godina garancije. Stigla matična, i gle čuda nema garantnog lista. Nazovem Call centar prvi put, u redu, biće proseđeno nadležnoj osobi (ko god to bio), šaljemo na vašu adresu..... Posle par dana naravno ništa. Zovem ponovo, u redu, dajte adresu ponovo, biće poslato. Prođe ponovo par dana, naravno opet ništa. Treći put zovem, već iziritiran, proverićemo i odmah nazvati. Naravno, niko nije zvao. Konačno sam se naoštren uputio u njihov servis, napravio scenu, i gle čuda ni fiskalni mi nije treba da mi ispišu garanciju na 5 godina. Takođe, završio sa njima za sva vremena. Jedino što sam im ja ostavio do sada preko 1000evra. Nisu jedini u ovoj šugavoj državi.
 
Poslednja izmena:
EMMI

U utorak pre podne sam zvao Emmijev korisnički centar – niko se nije javio. Onda sam ponovo poslao mejl da ništa nije rešeno i da ako ne dobijem do petka fiskalni račun da ću im poslati skener PostExpressom nazad za Čačak jer mi ističe 14 dana. Naravno, pozvao sam se na Zakon o zaštiti potrošača član 35. i naveo sam da nisu ispunili član 31.

Dobio sam odgovor psole podne da je račun poslat. I zaista, juče mi ga je doneo kuri CityExpressa. Na računu je bilo ime osobe koja mi je i poslala maloprodajni račun (fakturu).

Čim se pozoveš na zakon, odmah se rešilo :S:.

Skener (Canon LiDE 110) sam isprobao u ponedeljak i radi i koristim ga bez problema.

ATOM
U ponedeljak uveče sam dobio odgovor od Atoma da nemaju ni Logitech F310, ali ga nisu uklonili sa sajta kao što jesu F510.

Elem, naračio sam Xonar DG kod njih u utorak (3.250 din + CityExpress trošak), paket mi je stigao juče zajedno sa fiskalnim računom od Emmija.

Sad imam problem sa karticom koja ne radi, sam otvorio novu temu :crash:. Poslali su fiskalni račun.
 
Ovo podseća na moj nedavni doživljaj sa WW šopom (što je u suštini ista banda). Naručio preko weba Sabertooth 990FX R2.0 , piše na sajtu 5 godina garancije. Stigla matična, i gle čuda nema garantnog lista. Nazovem Call centar prvi put, u redu, biće proseđeno nadležnoj osobi (ko god to bio), šaljemo na vašu adresu..... Posle par dana naravno ništa. Zovem ponovo, u redu, dajte adresu ponovo, biće poslato. Prođe ponovo par dana, naravno opet ništa. Treći put zovem, već iziritiran, proverićemo i odmah nazvati. Naravno, niko nije zvao. Konačno sam se naoštren uputio u njihov servis, napravio scenu, i gle čuda ni fiskalni mi nije treba da mi ispišu garanciju na 5 godina. Takođe, završio sa njima za sva vremena. Jedino što sam im ja ostavio do sada preko 1000evra. Nisu jedini u ovoj šugavoj državi.
Ja sam pre nešto više od mesec dana kupio kod njih MSI Radeon HD 7850 1 GB OC (omražena na forumu) sa tri godine garancije. Bio je poslednji primerak.

Došao je maloprodajni račun sa uheftanim fiskalnim računom i garancijom na 36 meseci.

Moguće da su pred kraj godine počeli brljaviti (slučajno ili namerno).
 
brljavili su i pre, meni su stigle 3 te 7850 bez garantnog lista, samo sa fiskalnim
 
Previse je to brljotina da bi bila slucajnost. Zna se sta ide uz robu - 1. garancija i 2. fiskalni racun. Nije da pakuju i Kiki bombonice i po 300 grama kackavalja uz svaki paket, pa da se u zbrci zaboravi.
 
Garantni list nije obavezan ako je garancija 24m koliko obavezuje ZZP, firma koja prodaje preko interneta šifra delatnosti 47.91 Trgovina na malo posredstvom pošte ili preko interneta nije u obavezi da izdaje fiskalni račun, štampani račun da, ali ne i fiskalni.
 
Garantni list nije obavezan ako je garancija 24m koliko obavezuje ZZP, firma koja prodaje preko interneta šifra delatnosti 47.91 Trgovina na malo posredstvom pošte ili preko interneta nije u obavezi da izdaje fiskalni račun, štampani račun da, ali ne i fiskalni.

Sad meni tu nesto nije jasno, npr lupam postoje radnje koje nemaju svoje prodajne prostorije, znaci online prodavnice necega, i one nisu obavezne da izdaju fiskalni? Aj to i da mi bude jasno ali npr sto se Emmia tice kad se od njih poruci nesto oni to salju iz svoje prodavnice koja je ujedno i prodajno mesto gde bilo ko moze uci i kupiti nesto, i sad ako oni ne izdaju fiskalni racun tj ne salju ga to je ok po zakonu?
 
Ono što znam da firme koje imaju tu šifru delatnosti nisu u obavezi da izdaju fiskalni račun. Kupovao sam preko neta robu, nekada sam dobijao fiskalni nekada samo odštampani račun, tako da se nisam detaljno bavio tom problematikom. Moj odgovor je bio za @Jericho koji je napisao zna se šta ide uz robu garancija i fiskalni, a u stvari ne mora ni jedno.
 
Nazad
Vrh Dno