Šta je novo?

ECDL licenca i detalji oko toga

dbaja

Čuven
Učlanjen(a)
06.02.2001
Poruke
657
Poena
619
Ljudi, zanima me da li neko ima ECDL licencu na forumu, tj. zanima me da li kao fizicko lice mogu da se prijavim za polaganje osnovnih i advanced testova i kolika je cena jer cenu kriju kao zmija noge.
 
Znaci polaganje jednog modula (samo teastiranje) je 1000. Posto ih ima sedam to je 7000 dinara + 4000 za izdavanje diplome.

Neka me neko opovrgne ako sam sta lose shvatio.

Testovi su smijesni. Ne znam zasto drzava ne napravi neku instituciju za ovo, posto ovi privatnici jednostavno gule narod.

Pa ja za godinu dana na fakultetu, na usliuzi imam 15 asistenata i 10 profesora, treba da platim 3500 dinara. A ovi samo da bi te testirali traze 7000 dinara.

Ovi podaci djeluju kao pljacka. Tek mi je sada jasno zasto sam juce prevalio 100 takozvanih skola koji izdavaju ovaj sertifikat i ni na jednom nije bilo cijene kurseva.

A i na ovom linku gore postavljenom, nalaze se samo cijene za testiranje, ne i za casove. Konacno bi u ovoj drzavi neko trebao da stane u kraj ovome, ako je vac infomaticko obrazovanje od nacionalnog interesa.

Valjda je ovakav sajt pravo mjesto da se zapocne ova prica. Valjda jednom dodje i do nekih novina.
 
Poslednja izmena:
Zasto mislis da bi u drzavnoj firmi bilo jeftinije polaganje?
A posto je polaganje za ecdl npr.u nemackoj?
i ako su testovi smesno koji ce ti moj casovi?
i ko je rekao da je informaticko obrazovanje od nacionalnog interesa?
pa 50% stanovnistva ne zna ni da se potpise kako treba a ti pricas o informatici(da ne uzimam u obzir da bar 50% onih koji se na neki nacin bave informatikom nemaju pojma ni o cemu)
ako mozes nesto da preduzmes slobodno kreni, bice onih koji te podrzavaju
 
Poslednja izmena:
Trifun je napisao(la):
...
Pa ja za godinu dana na fakultetu, na usliuzi imam 15 asistenata i 10 profesora, treba da platim 3500 dinara. A ovi samo da bi te testirali traze 7000 dinara.
...

Pa verovatno budzet (tj. svi mi) pokriva sve ostalo?
 
1. Pa ako je u drzavnom fakultetu cijena skolovanja 3500, a vjezde imam od jutra do sutra i na raspolaganju 20-ak visoko obrazovanih predavaca, onda nije cudo sto mislim da bi trebao biti jeftiniji.

2. Na fakultetima se vec polazu ispiti iz informatike, i ja sam ga polozio. E sad, mislim da se energija da se nauci o flip-flopovima, magistralama, sabirnicama podataka, logickim jedinicama, i baferima moze iskoristiti lako za polaganje ECDL, jer upravo njega poslodavci traze. Da nam konacno skolstvo bude malo prakticnije.

3. Ne moze se porediti Srbija i Njemacka. Jer je kupovna moc neuporediva. I cijena skolstva je neuporediva.

4. Nisi me razumio, na jednom (i jedinom) sajtu na kome sam nasao cijene pise da je testiranje za svaki modul (bez obuke) 1000 dinara + 4000din za izdavanje indeksa.

5. Informaticko obrazovanje jeste od nacionalnog interesa. I upravo zato sto smo toliko losi treba uraditi nesto da se to popravi, a sa ovakvom cijenom ovakvog osnovnog kusrsa nece se nista promjeniti na bolje.

6. Upravo zato sto kad nasem prosjecnom gradjaninu kazes kompjuter, to djeluje kao misaona imanica, nesto nepoznato, nesavladivo - a ipak se mora polagati, jer boze, to svi traze. Upravo to daje mogucnost nasim 'ucenim kompjuterasima' da izrabljuju narod. U takvoj situaciji mislim da drzava treba da im stane u kraj.

7. Odmah da kazem ne mislim na usko specijalizovane i profesionalne kurseve. Vec na ove kurseve koji predstavljaju 'osnovnu skolu' novog vijeka.
 
Poslednja izmena:
Pazi
da li ti stvaaaarno, ali bas stvaaarno mislis da ti profesori i asistenti rade tu na fakultetu za 3500/20=175din godisnje, samo zato sto su eto ljudine i drugarcine(u 80% slucajeva bas i nisu) i zato sto su neverovatno zadovoljni time sto prenose svoje ogromno znanje mladjima i to im je dusevna hrana(posto ovu drugu, eto , ne mogu bas cesto da kupe za 175din)?
ako to stvarno mislis.....bolje ne komentarisati.
ako je prosecna plata profesora 50000din
znaci on godisnje kosta 600000din
20x600000din=12000000din
od toga ti licno das 3500 a ostalih 11996500din daje drzava, tj. ministarstvo prosvete tj. finansira se iz zajednickog budzeta u koji svi zaposleni gradjani stavljaju veeeeliki deo svoje bruto plate svakog meseca, kao i deo od svega sto kupis, prodas ili ucinis kao uslugu pa naplatis(kroz pdv).
tako da nema potrebe da pricamo o tome jer se ocigledno razumes u problematiku :wall:
moze se porediti i srbija i nemacka jer to nije ni sprski ni nemacki sertifikat
tako da je cena koju i srbin i nemac treba da plate ecdl testing centru ista. ista prica je sa bilo kojim sertifikatom - npr ako polazes microsoft sertifikat i u nemackoj i u americi i u dzibutiju to ce te kostati 50$.
e sad se postavlja pitanje da li se na tih 50$, ako ne placas direktno prometricu, dodaje pdv ili usluge koriscenja testing centra.
drugim recima, ako neces da platis preko neta, niko u srbiji ti nece omoguciti polaganje ispita po "fabrickoj" ceni iz jednog jedinog razloga - kompjuteri na kojima ces da radis test se jos uvek kupuju, a i administratori testing centra i ostalo osoblje na kraju meseca dobijaju platu, u parama, a pare moraju da se zarade.
informaticko drustvo ne postoji cak ni u americi jer ni tamo ne znaju svi da barataju s kompjuterima, a i nemoraju da znaju.jednostavno ne treba to svima. cak i tamo treba da postoje ljudi koji kopaju, voze autobuse, peku hleb, otvaraju vrata bogatima,rade u banci, na berzi, u fabrici piva, odnosno rade na nekim poslovima na kojima poznavanje rada s racunarima apsolutno nista ne znaci.....tako da je potreba za informatickim drustvom jedna veeeeeeeeeeeeeelika prica za zamazivanje ociju obicnih ljudi fino plasirana kroz raznorazne izjave bitnih ministara na telefaktima i nacionalnim dnevnicima, a samo treba uzeti u obzir i to da ideju o 1000000 proramera, pored nasih ministara, podrzava i veliki Zarko "Sve-za-7-dana" Radosavljevic.
a posebna prica, koja ima veze s ovim svim, je da li si ti uopste kompjuterski pismen kad zavrsis fakultet koji u svom nazivu ima "informatika" ili "racunarska tehnika", sto opet naravno ne znaci da se na fakultete mora uvesti studiozno izucavanje worda i ofisa.
 
Poslednja izmena:
Kao sto i @Trifun kaze, sajtove ciji linkovi se nalaze na www.ecdl.co.yu nigde ne daju cene (ja ih nisam nasao). Mislim da bi podatak poput cene trebao barem da 'bode oci' a ne da ga trazim do besvesti. Upravo cena je ta koja bi trebala da bude ista kod svih tzv. ispitnih centara, je*em li ga, pa istu diplomu, pardon licencu ti daju na kraju zar ne? A i ja sam samo trazio cenu testiranja, obuka me ne zanima. Office koristim od ranih verzija (ne od prve, ali tu negde) i mislim da mi takvo nesto nije neophodno.
 
u svakom slucajumozes da krenes redom
IC Integra Beograd Čarli Čaplina 39 011/2080090
Link Group Beograd Gradski park 2 011/3162859
Pakom Solution Centre Beograd Dubrovačka 3 011/3282005
Ministarstvo za nauku i zaštitu životne sredine Beograd Nemanjina 22-26 011/3616589
Učiteljski fakultet Beograd Narodnog fronta 43 011/3615225
Nacionalna Štedionica Beograd Kolarčeva 3 011/3028940
BK Fakultet za trgovinu i bankarstvo Beograd Palmira Toljatija 3 011/2609754
Narodni Univerzitet Božidar Adžija Beograd Radoslava Grujića 3 011/454844
I.A.N. TELECENTAR DOO Beograd Admirala Geprata 10 011/3617243
Fakultet za poslovnu informatiku Beograd Danijelova 32 011/3972401
OnLine Computes d.o.o. Beograd Hadži Nikole Živkovića 2 011/3284455
063 MOBTEL Beograd Bulevar Nikole Tesle 42A 011/3013499
Mikroknjiga Beograd Požeška 81a 011/3058035
EBC Beograd Otona Župančiča 62/24 062-295298
Informatika Beograd Jevrejska 32 011/3215145
Agrobanka Beograd Sremska 3-5 011/3281886
Republički zavod za statistiku Beograd Milana Rakića 5 011/2412922
Gradska uprava - Zavod za informatiku i statistiku Beograd Tiršova 1 011/3620138
Narodna biblioteka Srbije Beograd Skerlićeva 1 011/451289
DIF - Fakultet sporta i fizičkog Beograd Blagoja Parovića 156 011/3555000
lok. 116
NIP Paragraf Co Beograd Takovska 42 2750733

ili
Microschool Novi Sad Trg slobode 2 021/615813
Smart School Novi Sad Trg mladenaca 7a 021/452151
LADYBIRD Novi Sad Kosovska 9 021/6623316
NS TELECENTAR, NSHC Novi Sad Vojvođanskih brigada 28/1 021/423024


pa da vidis jel kod nekog ispod 7000din za svih 7 modula
 
Poslednja izmena:
Hvala @Filo na iscrpnom odgovoru i listi. I nije mi toliko bitna razlika u ceni, vazna mi je i lokacija ispitnog centra (putujem do Beograda gde mi je i najblize) pa bi bilo dobro da je ispitni centar na pogodnoj lokaciji u BG-u.
 
Poslednja izmena:
i molbica
ajd nemoj da stavljas @ kad koristis neki nick u tekstu.
moj nick nije @Filo nego samo Filo
Nema na cemu[/QUOTE]

Ok Filo, nemo' se ljutis oma. :wave:
 
Nego, niko nista ne prica o tome da li ima razloga za davanjem para za ovakvu licencu?
Ne znam da li bilo koja od nasih firmi vec trazi to u uslovima za konkurisanje na neko radno mesto, ali ima li neko iz inostranstva iskustva sa ECDL licencom?
Papir koji bi mi stajao u nekoj fioci mnogo kosta ako nije neophodan...
I kakav je (u tretiranju) u odnosu na Microsoftovu licencu "MS Office user...", da li je ECDL samo kontra MS-ovom monopolu u licenciranju korisnika racunara?
 
Filo je napisao(la):
i molbica
ajd nemoj da stavljas @ kad koristis neki nick u tekstu.
moj nick nije @Filo nego samo Filo
Nema na cemu

@ = Commercial At simbol, opste poznat i koriscen na internetu.

Znaci kad neko napise:

@audiofreak:
...neki tekst...

Ja obratim paznju jer se covek obraca meni licno. Ne osporavam tvoju volju ali ne vidim zasto ti to smeta kad je to praksa i na stranim forumima?
 
Poslednja izmena:
dbaja je napisao(la):
Nego, niko nista ne prica o tome da li ima razloga za davanjem para za ovakvu licencu?
Ne znam da li bilo koja od nasih firmi vec trazi to u uslovima za konkurisanje na neko radno mesto, ali ima li neko iz inostranstva iskustva sa ECDL licencom?
Papir koji bi mi stajao u nekoj fioci mnogo kosta ako nije neophodan...
I kakav je (u tretiranju) u odnosu na Microsoftovu licencu "MS Office user...", da li je ECDL samo kontra MS-ovom monopolu u licenciranju korisnika racunara?

ECDL bi trebao biti kao vozacka dozvola, tj vadi se jednom, zar ne?
Inace, sta mislis koliko bilo kakav papir vredi kod nas gde haraju rodjacke veze...
 
audiofreak je napisao(la):
@ = Commercial At simbol, opste poznat i koriscen na internetu.

Znaci kad neko napise:

@audiofreak:
...neki tekst...

Ja obratim paznju jer se covek obraca meni licno. Ne osporavam tvoju volju ali ne vidim zasto ti to smeta kad je to praksa i na stranim forumima?

Ja sam poceo da ubacujem '@' jer sam video isto kod gomile ljudi. Reko' mozda se menja internet gramatika, novi fazon, i znas ono: 's kim si takav si', poceo i ja sa koriscenjem istog.
Ali mozda coveku smeta jer taj isti znak neki zovu i 'majmun', pa se uvredio iako ja sigurno nisam u tom kontekstu ubacivao znak '@'. Posto sam tek nakon prigovora razmislio i o ovom sto navodim, ipak majmuna vise necu koristiti. Aj :bottle:
 
OK Filio, dosta toga smo ispisali. Ja razumijem tvoju pricu. Ne mislim ja da profe zive od tih 3500 din. Ne zive oni ni od profesorske plate, ona im dodje kao neki dzeparac. Vec od industriji i projekata koje im rade, uvodjenje standarda i slicno.
Kada bi mi placali stvarnu cijenu ti predavaca u ovoj zamlji bi studiralo 100-injak ljudi.

OK, pomenuo sam da te kompjuterske skole pljackaju narod - mozda je to preteska rijec. Ali kad obidjes 100 sajtova i ni na jednom ne nadjes cijene - zasto se kriju???

Ne mislim da stvaramo informaticko drustvo, pojam mi nije ni jasan. Ali, ovih dana sam lutao sa sestrom u potrazi za poslom, pa za najbanalnije poslove su joj trazili poznavanje rada na racunaru. O tome vise necu raspravlati jer sam se licno uvjerio.
A a ovim cijenama i za 10-ak godina cemo opet imati 200-injak ucenih kompjuterasa.

Ajde da ne govorimo o sirokim narodnim masama. Ova cijena ne daje sansu ni studentima koji ce sutra zauzeti neka rukovodeca mjesta u svojim firmama, a neki dan sam citao jednu studiju o razlozima propasti firmi. Da ti ne pominjem sta je u uzem krugu razloga.

A sto se tice 'informatickog drustva', prema opet nekoj studiji u SAD-u internet koristi 85% populacije. Kako god se to zvalo. Stvar je u tome sto kada bi se provelo neko istrazivanje medju studentima - ubjedjen sam 100%. A oni ce sutra pokazati svom podredjenom. I vladati informacijom, jer su naucili kako da je nadju. Valjda je neprecivo da je informacija kljuc svakog uspjaha - u danasnjem drustvu ona je sadrzana u 'mrezi'.

Govorimo o akademskim gradjanima ne o kanalima, cistionama i sl.

I, covjece, ja sam pitao koliko kosta samo polaganje bez obuke i to nigdje ne pise ni na ovim linkovima koje si dao. Cak ni u onom iz Crne Gore koji mi nita ne znaci sve i da pise. Jer moze ona biti 1000 puta svjetski setirfikat - ovdje svi mnoze fabricku cijenu kako im se prohtije. Da nije tako nebi je toliko krili - valjda se u ovom slazemo.

Evo obecavam da cu nazvati nekoliko firmi i raspitati se o cijenama. Pa cemo vidjeti kako stvari stoje.

P.S. Zasto koristis hipoteticku cijenu od 50$, kad na liniku koji si nasao lijepo pise da kurs sa diplomom kosta 30 450 donara (za studente).
 
na sva tri linka koja sam dao stoje cene
a 50$ nije hipoteticka cena - toliko kosta polaganje ispita za ms sertifikate preko prometrica ili vue-a
i ne vidim kako upotreba interneta pokazuje informaticku pismenost - najnepismenijem daj komp i ie pa ces da vidis kako se odma pronalaze xxx sajtovi, bez trunke poznavanja kompjutera.
a i za vecinu poslove se to "Poznavanje rada na racunaru" ne proverava u praksi, vec je bitan neki nlpro group papiric - radim u firmi u kojoj je poznavanje rada na racunaru osnov poslovanja, i neces verovati koga sve zaposle(samo sto ne pomeraju mis s obe ruke)
audiofreak je napisao(la):
@ = Commercial At simbol, opste poznat i koriscen na internetu.

Znaci kad neko napise:

@audiofreak:
...neki tekst...

Ja obratim paznju jer se covek obraca meni licno. Ne osporavam tvoju volju ali ne vidim zasto ti to smeta kad je to praksa i na stranim forumima?
npr svi forumi imaju opciju quote
a ako cemo gledati kako je upotrebljeno nije isto kad neko kaze
@Filo
....neki tekst.....

i ono sto je ovde slucaj

...neki tekst u kom se @Filo spominje.....
znaci ne sporim da @ bez razloga koriste za prozivanje al ajde ga pravilno koristi - jer kao sto kazem nick je Filo a ne @Filo sto se gore moglo zakljuciti
 
Ti i ja se ne razumijemo. Nisam rekao da ne pisu cijene. Cak sam i naveo koliko kosta:
30 450 dinara. - Prokomoetarisi ovu cifru, molim te.
Reako sam da ne pise koliko kosta samo polaganje, bez obuke. A to su samo tri sajta, koji pominju cijene od stotine firmi, mozes i ovo prokometnarisati.

Sutra cu nazvati firme!
 
Poslednja izmena:
cena ECDL indeksa i ispita, IAN Telecentar ispita i konsultacija

ECDL indeks 3700 din
ECDL ispit 1000 din
IAN Telecentar ispit 300 din
Konsultacije pred ECDL ispit (90 min) 1000 din

ECDL Start komplet (5% popusta)

Naziv kursa Lokalno stanovništvo Studenti Učenici Penzioneri
Nezaposleni Izbegla i raseljena lica Samohrani roditelji Socijalni slučajevi
ECDL start obuka
(4 modula)
150 eur*
135 eur* 120 eur*

ECDL indeks + jedno polaganje četiri ispita 100 eur * 100 eur * 100 eur *
ECDL start obuka + ECDL indeks + jedno polaganje četiri ispita 250 eur* 235 eur* 220 eur*

ECDL Pun komplet (10% popusta)

Naziv kursa Lokalno stanovništvo Studenti Učenici Penzioneri
Nezaposleni Izbegla i raseljena lica Samohrani roditelji Socijalni slučajevi
ECDL komplet (7 modula) 240 eur*
220 eur* 200 eur*
ECDL indeks + jedno polaganje svih sedam ispita 130 eur* 130 eur* 130 eur*
ECDL komplet obuka + ECDL indeks + jedno polaganje svih sedam ispita 370 eur* 350 eur* 330 eur*

* u dinarskoj protivvrednosti

POPUSTI:

Digit Montenegro organizuje kurseve za svih sedam modula po cijeni od 256,00 € sa mogućnošću plaćanja u više mjesečnih rata. Za sticanje ECDL sertifikata potrebno je položiti svih sedam modula. Standardizovana evropska cijena polaganja ispita je 10,00 € po modulu, a cijena Indeksa 37,00 €. U cijene nije uračunat PDV.
koje cene ne pisu?
a ako malo bolje pogledas "stotine firmi" videces da se doooooosta njih ne bavi edukacijom, pa je malo glupo ocekivati polaganje ispita kod njih. ti bi polagao ispit u mobtelu ili agrobanci ili Ministarstvu za nauku i zaštitu životne sredine ?
 
Poslednja izmena:
Kao sto mozes vidjeti, na samom pocetku posta sam stavio cijene, koje si naveo, sa datog sajta. Ali na elitesecurity su me opovrgli da to nije tako, da sam lose protumacio cjenovnik, da ne moze biti tolika cijena. Ili da sam nasao najskuplju firmu.

No, ipak nisi prokomentarisao cijenu od 30 450 dinara.

Kao sto sam rekao sutra cu nazvati jos neke firme, pa cu postaviti cijene.
 
nisam zato sto nigde nisam video cenu od 30450din
 
Nisi jer, u maniru, vecine nasih politicara, ne vidis ono sto ne zelis da vidis. U dabeli "ECDL Pun komplet (10% popusta)" pise 350e za studente, a to ti je 30 450 dinara.

No evo cijena. Zvao sam dvjie skole, MicroSchool se pokazao povoljnijim.
Kurs kosta 17 000 dinara, polaganje svakog modula 10e, indeks 44e. Sto je sve oko 27 000 dinara.

Sada mozes da prokomentarises cijene!
 
a jel ima potrebe komentarisati a narocito poredjenje s politicarima(super je to sto pripadas "Politicki angazovanoj omladini" ali ako mozes da me zaobidjes s tim)
i treba da se dogovoris jel ti treba i kurs i polaganje ili samo polaganje
Trifun je napisao(la):
Reako sam da ne pise koliko kosta samo polaganje, bez obuke.

Trifun je napisao(la):
MicroSchool se pokazao povoljnijim.
Kurs kosta 17 000 dinara, polaganje svakog modula 10e, indeks 44e. Sto je sve oko 27 000 dinara.
 
Ja ne pripadam politicki angazovanoj omladini. Politika me ne interesuje, ali lako prepoznajem politicare. Zamjenjuju tezu u svakom odgovoru.

Pricali smo o tome kako je to ogromna cijena za studente, valjda buduce akademske gradjanje i rukovodioce. Govorio sam o istrazivaljima koliko to znaci u savremenom poslu.
Govorio sam da je to osnovni kurs, ne profesionalni, i da ga treba uciniti dostupnijim siroj populaciji, ili bar onima koji ce sutra upravljati.

A sa cijenom od 27000 skoro da gubi svrhu postojanja. U svim kompjuterskim novinama na sva zvona objavljuju kako smo ga konacno uveli, a ne pominju da onima kojima bi koristio treba 27000 dinera koje nemaju.

Na kraju, reci ne zelim da komentarisem o cijeni, jer zaradjujem na njoj!

Pozdrav
 
ja i dalje smatram da nije potrebno da svi budu fakultetski obrazovani i da znaju da rade na racunaru. ko hoce da se skoluje ili ce da zaradi i lepo plati, ili ce da se potrudi da ne plati nista, dobijanjem stipendije ili tako sto ce da polozi prijemni i studira na budzetu.
sta znaci rukovodilac? jel to znaci da samo onaj ko ima fakultet moze da uspe u zivotu i bude neki direktor? okreni se oko sebe pa ces videti da ni ovde a ni preko nije bas tako. takodje, ako zavrsis fakultet ne znaci da si imalo pametniji od ostatka sveta.
a ne zaradjujem, jer eto na tvoju veliku zalost, ne radim u firmi koja ima veze sa obrazovanjem, vec u banci.
i jos vise mi je drago kad vidim kako neko ko ima oko 19 godina krene da prica svasta po forumu manje vise napamet.
eto dosta od mene, stvarno.
 
Nemam 19 nego 25 godina, sta mislis zasto se ineresujem za posao i sta mi za njega treba. Necu da polazem zato sto mi se bacaju pare vec zato sto sam se uvjerio da se 90% CV obrzaca baca. Poslodavac nema vremena da ti pruzi priliku, vec trazi potvrde da znas da radis to sto si naveo.

Filo je napisao(la):
ja i dalje smatram da nije potrebno da svi budu fakultetski obrazovani i da znaju da rade na racunaru.

Nikada nisam rekao da svi trebaju da budu obrzovani i da svi treba da znaju da rade na racunaru. Vec da to treba da znaju bar oni koji su obrazovani. A nikako nije lose da se rasiri sto vise moze.

Evo na mom fakultetu bar 90% ljudi bi trebalo takav kurs, jer im je znanje poprilicno nisko, a sa ovo cijenom to nije moguce. A zahtjevi modernih poslova....
 
Nazad
Vrh Dno